احداث و استقرار سازه های زیستگاه مصنوعی آبزیان در آبهای خلیج فارس-بندرلنگه

استاندار هرمزگان از احداث و استقرار سازه های زیستگاه مصنوعی آبزیان در آبهای خلیج فارس- بندرلنگه پیرو مصوبات سفر پر خیر و برکت رئیس جمهور محترم به استان هرمزگان و با حضور مدیرکل شیلات استان هرمزگان و جمعی از مسئولین و بهره برداران خبرداد.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین،استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه استان هرمزگان با بهره مندی از دو هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز آبی از رتبه اول تولیدات شیلاتی کشور برخوردار است تصریح کرد: هرمزگان توانسته با بهره مندی از ۳۶هزار نفر صیاد که از این طریق ارتزاق می کنند سالانه بالغ بر ۳۰۰ هزار تن صید انواع آبزیان و رتبه اول صید کشور را نیز به خود اختصاص دهد.

مهدی دوستی احداث زیستگاه های مصنوعی در راستای حفظ معیشت صیادان و همچنین تقویت و پایداری ذخایر استراتژیک آبزیان خلیج فارس خواند و عنوان کرد: این پروژه در شهرستان های بندرلنگه، سیریک، جاسک و قشم پیرو مصوبات سفر پر خیر و برکت رئیس جمهور محترم حضرت آیت ا… رئیسی به استان هرمزگان انجام می شود.

دوستی افزود: در فاز اول این پروژه هزار و ۵۰۰ سازه زیستگاه منصوعی در منطقه بندرلنگه احداث و در آبهای این شهرستان مستقر می شود.

در ادامه مدیر کل شیلات هرمزگان طرح حفاظت و توسعه زیستگاههای مصنوعی آبزیان جهت احیاء ، ترمیم و حفاظت از زیستگاهها و محیط های طبیعی ،برداشت قانونمند و توسعه پایدار است گفت: امکان صید مستمر از دریا،زمینه ساز اشتغالزایی ، رونق صنایع جنبی وپسین و پیشین مرتبط ،امکان تجدید نسل و بهره‌برداری مداوم و پایدار آبزیان،ثبات شغلی صیادان ، افزایش میزان صید و در آمد سالانه و در نتیجه بهبود وضعیت معیشتی صیادان،حفظ و ارتقای جایگاه آبزیان و رسیدن به مصرف و سفره هموطنان بعنوان یک منبع پروتئینی، بهبود زمینه‌های صادرات و ارزآوری آبزیان،بازسازی ذخایر آبزیان و … از اهم اهداف این طرح است.

عبدالرسول دریایی با اشاره به اینکه زیستگاههای طبیعی اکوسیستمی از اجتماعات زنده جانوری و گیاهی است و فعالیت و دستکاری انسان تغییرات اساسی و پایه ای روی عملکرد اکولوژیک آن داشته است عنوان کرد: این زیستگاهها در دریا بعنوان محل مناسبی برای انواع آبزیان مثل اسفنج ها ، مرجانها ، شقایق و تپه های سنگی است که محیط مناسبی برای رشد و تغذیه آبزیان ایجاد می کنند .

وی گفت: در طول زمان تغییرات طبیعی و بخصوص دستکارهای انسانی خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست و زیستگاه طبیعی وارد کرده است که حتی بعضی از آبزیان در خطر انقراض قرار گرفته است که نیاز است از این گونه ها حفاظت و برای احیا دوباره نیاز به ایجاد زیستگاههای مناسب دارد .

دریایی افزود : توسعه و مدیریت مناسب زیستگاههای مصنوعی می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌‌‌گذاری پایدار به حساب آید که با وضعیت فعلی زیستگاههای طبیعی آبزیان، بسیار ضروری و حیاتی است و خوشبختانه با سفر پرخیرو برکت رئیس جمهور محترم به استان و حمایت های استاندار و پیگیری شیلات استان و حمایت های علمی و تحقیقاتی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گام های خوبی در این خصوص برداشته شده است که امید را دوباره در دل صیادان و بهره برداران زنده کرده است.

مدیر کل شیلات هرمزگان با بیان اینکه شهرستان بندرلنگه با بهره مندی از بالغ بر هزار فروند شناور صیادی و بیش از ۸۰ هزار تن صید سالانه توانسته ۲۹ درصد صید استان را به خود اختصاص دهد گفت: این شهرستان رتبه اول در ارزش صید و رتبه دو میزان صید در استان را داراست‌.