تلاش می‌کنیم سقف وام بازسازی مناطق زلزله‌زده را تا ۴۰۰ میلیون افزایش دهیم

بندرعباس - استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه مشارکت خیرین در بازسازی‌ها صرف افزایش متراژ منازل زلزله‌زدگان خواهد شد گفت: تلاش می‌شود سقف وام بازسازی مناطق زلزله‌زده به ۴۰۰ میلیون افزایش یابد.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین،مهدی دوستی شامگاه چهارشنبه در دیدار با اعضای مجمع خیرین استان هرمزگان با بیان اینکه تسهیلات در نظر گرفته شده برای بازسازی هر منزل مسکونی زلزله‌زده ۲۵۰ میلیون تومان است اظهارداشت: از این میزان تسهیلات ۷۰ میلیون تومان بلاعوض و ۱۸۰ میلیون تومان وام کم بهره خواهد بود اما در تلاش هستیم که بتوانیم سقف این وام را تا ۴۰۰ میلیون تومان افزایش دهیم.

وی افزود: در همین راستا ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اقدامات اولیه جذب و میزان قابل توجهی میلگرد نیز تهیه شده که امروز به مناطق زلزله‌زده رسیده است.

استاندار هرمزگان گفت: بنای ما در مناطق زلزله‌زده این است که با توجه به اینکه روستای سایه‌خوش بر روی یک‌ گسل واقع شده و احتمال زلزله‌های بعدی وجود دارد عمده منازل را بازسازی کنیم چرا که حفظ جان انسان‌ها برای ما مهم است و به هیچ عنوان نمی‌خواهیم روی این مسئله ریسک کنیم.

وی تصریح کرد: بر همین مبنا با وجود اینکه برآورد اولیه منازل تخریبی ۴۰۰ واحد مسکونی بود با بررسی‌های بیشتر و دقیق‌تر  این واحدها میزان واحدهای نیازمند بازسازی به یک هزار و ۱۶۸ واحد مسکونی افزایش پیدا کرد.

استاندار هرمزگان بیان‌کرد: همانطور که در نمازجمعه اخیر روستای سایه خوش به مردم اعلام کردیم نظر ما این است که با توجه به بافت جمعیتی روستا و با علم به این مسئله که بعضا چندین خانواده در یک منزل سکونت داشتند معماری منازل زلزله‌زدگان را به نحوی اجرا کنیم که مردم بتوانند منازل خود را توسعه دهند و برای این منظور نیاز است در مسئله طراحی منازل بازنگری شود و فونداسیون آن به طوری اجرایی شود که امکان افزایش اتاق‌ها برای مردم وجود داشته باشد.

دوستی با ابراز خرسندی از مشارکت خیرین نیک‌اندیش در خدمات‌رسانی به مردم زلزله‌زده غرب استان، تاکید‌ کرد: خوشبختانه با اقدامات انجام شده و تمهیداتی که اندیشیده شده مشکلی در تامین مواد غذایی زلزله‌زدگان نداریم و نیازی وجود ندارد که مردم و خیرین در حوزه تامین مواد‌غذایی اقدام کنند از این رو بهتر است توان خیرین معطوف به مسئله بازسازی منازل زلزله‌زدگان شود و در این راستا با توجه به ثابت بودن تسهیلات دولتی این آمادگی وجود دارد که به هر میزان که خیرین کمک مالی کنند به متراژ منازل مردم به صورت عادلانه اضافه کنیم و فونداسیون منازل را بزرگتر از حد معمول مدنظر بنیاد مسکن در نظر بگیریم.

وی با اشاره به موضوع بیمه منازل زلزله‌زدگان تاکید‌کرد: علی‌رغم محدودیت‌های مالی‌ در استانداری هرمزگان وجود دارد در چند هفته اخیر قبل از زلزله سایه‌خوش با توجه به زلزله‌های بندرچارک هزینه بیمه منازل مسکونی را به حساب بیمه ریختیم.