بندر جدیدی در شهرستان بندرلنگه احداث می‌شود

بندرعباس - استاندار هرمزگان گفت: با توجه به محدود بودن پسکرانه بندر فعلی بندرلنگه، بندر دیگری در منتهی الیه غربی بندرلنگه جانمایی شده که حدود ۲۰ کیلومتر از شهر فاصله دارد.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین،مهدی دوستی در آیین بهره برداری از طرح‌های بندری هفته دولت در بندرلنگه اظهار داشت: میزان تراز کالا در بندرلنگه به شدت افزایش یافته و میزان صادرات در پنج ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل نزدیک به ۴۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: اما خود بندر در شهر لنگه به دلیل محدودیت پسکرانه دچار مشکل‌هایی است و این درحالی است که متقاضی بین‌المللی، متقاضی ترانزیت و استفاده در حجم انبوه برای آن وجود دارد.

وی اضافه کرد: اما بندر محدود شده و با این حال رشد ۴۷۰ درصدی در صادرات در زمینه کانتینرهای یخچالی داشته است و هم ۱۲۵ هزار دستگاه خودرو در سال گذشته از این بندر منتقل شده که بیشتر آن‌ها ترانزیت بوده است.

استاندار هرمزگان ابزار داشت: مسیر جدیدی که برای ارتباط کشورهای شمال و جنوب ایجاد شده نیاز به بندرلنگه را به شدت افزایش داده است. بر همین اساس سازمان بنادر و دریانوردی، بندر دیگری در منتهی الیه غربی بندر لنگه جانمایی کرده است.

وی ابراز داشت: طراحی و مطالعه این بندر درحال انجام بوده و دارای آبخور بیشتری خواهد شد و این اجازه می‌دهد شناورهای بزرگتری نسبت به آنچه در بندر کنونی پهلوگیری می‌کنند تخلیه و بارگیری داشته باشند.

رئیس شورای اداری هرمزگان افزود: شناور بزرگتر با کاهش هزینه‌های حمل و نقل مترادف بوده و منفعت اقتصادی برای مردم خواهد داشت و این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا شاهد ساخت و ساز آن در کمتر از یکسال آینده باشیم.

وی اظهار داشت: بندرلنگه با توجه به موقعیت جغرافیایی و همچنین تغییرهای رخ داده به نفع این بندر است و دولت هم به آن توجه دارد، ان‌شاءالله کار اجرایی آن با فوریت آغاز خواهد شد.

وی اضافه کرد: بندر جدید سبب تحول خواهد شد و از عوارض بندری و خدماتی که داده می‌شود مبالغی هم به شهرداری ها خواهد رسید.