رشد ۴۴ درصدی صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف استان هرمزگان/ افزایش ۸۰ درصدی مصالحه در پرونده های قصاص

بندرعباس - رئیس کل دادگستری هرمزگان از صلح و سازش ۴۴ درصدی پرونده‌ها در شورا‌های حل اختلاف این استان در پنج ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، مجتبی قهرمانی در تشریح جزئیات این خبر گفت: در پنج ماهه نخست امسال تعداد ۳۸ هزار یکصد و هشتاد و هشت فقره پرونده به شوراهای حل اختلاف استان وارد شده و تعداد ۳۸ هزار و چهارصد و سیزده فقره مختومه شده است.

وی در ادامه افزود: از مجموع پرونده‌های مختومه، تعداد ۲۴ هزار و نود و سه فقره پرونده قابلیت صلح و سازش را دارا بوده است که از این تعداد، شعب شورای حل اختلاف موفق به سازش ۱۰ هزار و پانصد و بیست و یک فقره پرونده معادل ۴۴ درصد گردیده اند.

قهرمانی تصریح کرد: در این شاخص، شورای حل اختلاف استان هرمزگان نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۷ درصدی کسب نموده است.

رئیس کل دادگستری هرمزگان خاطرنشان کرد: میزان تحقق سازش در پرونده های حقوقی و کیفری مطروحه در شعب شوراهای حل اختلاف استان طی پنج ماه نخست سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ به ترتیب رشد ۵ درصدی و ۸ درصدی را نشان می دهد.

مجتبی قهرمانی بیان داشت: متوسط زمان رسیدگی شعب شوراهای حل اختلاف استان هرمزگان در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۱، نوزده روز می باشد و حوزه های قضایی بندر خمیر و رودان با ۹ روز، حوزه قضایی حاجی آباد با ۱۲ روز و حوزه قضایی پارسیان با ۱۴ روز عملکرد مطلوبی را در این شاخص داشته‌اند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین یادآور شد: در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۱ تعداد ۹ فقره پرونده قتل عمدی به صلح و سازش منجر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۸۰ درصدی را نشان می دهد.