افزایش ۴۸ درصدی جانمایی اراضی کشاورزی در استان هرمزگان

بندرعباس - رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اظهارداشت: به منظور اجرای طرح حد نگاری اراضی کشاورزی استان هرمزگان، نقشه برداران دارای کد SSBR مورد تأیید اداره کل ثبت اسناد و املاک استان، کار تهیه نقشه اراضی کشاورزی را به وسیله گیرنده های ماهواره ای مولتی فرکانس و متصل به سامانه شمیم آغاز کرده اند که در این راستا موفق شده اند بیش از ۱۰۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را جانمایی کنند.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین،مجتبی قهرمانی با اشاره به جانمایی حدود ۶۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان هرمزگان در سال گذشته، از رشد ۴۸ درصدی این شاخص از ابتدای سال ۱۴۰۱ و در مقایسه با سال قبل خبر داد.

وی تصریح کرد: در راستای عملیاتی کردن منویات و توصیه های هشت گانه مقام معظم رهبری مبنی بر عمل به تکلیف قانونی در زمینه تعیین مالکیت زمین ها در شهرها و روستاها و پیشگیری از جرایمی مانند زمین خواری، کوه خواری و تأکیدات ریاست قوه قضاییه در این خصوص و همچنین در راستای اجرای مصوبات سفر معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به استان هرمزگان، اقدامات در این حوزه با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود و بسیج همه امکانات در حال انجام است.

قهرمانی همچنین یادآور شد: به دستگاه های متولی تأکید شده است که به گونه ای عمل کنند که بار اضافه ای بر دوش مردم تحمیل نشود و با رعایت موازین قانونی و با استفاده از سریع ترین و کم هزینه ترین روش ممکن کار تعیین تکلیف اراضی کشاورزی مردم را انجام دهند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان خاطرنشان کرد: بر این اساس مقرر شده است که لازم نیست در خصوص تک تک موارد، اداره ثبت از جهادکشاورزی و منابع طبیعی استعلام کند، بلکه نقشه ها مستقیم به این ادارات ارسال می شود و پس از انجام بررسی های لازم، اداره ثبت اسناد یک استعلام کلی برای تمام موارد انجام خواهد داد.