برخورد سلبی در حوزه امر به معروف وظیفه حاکمیت است و مردم مسئولیتی ندارند

بندرعباس - نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان ابراز کرد: نظارت همگانی آهاد مختلف جامعه بر یکدیگر که همان امر به‌ معروف و نهی از منکر است، در قوانین حکمرانی کشور نیز وجود دارد که باید به آن توجه کرد. مردم در مراتب امر به معروف می‌توانند اقدام به تذکر لسانی کنند.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عبادی‌زاده صبج امروز در همایش دبیران امر به معروف و نهی از منکر دستگاه‌های اجرایی، ادارات و مراکز علمی سراسر استان هرمزگان که در سالن جلسات شرکت آب منطقه‌ای برگزار شد، فلسفه تشکیل حکومت در اسلام را امر به معروف و نهی از منکر دانست و اظهارداشت: امر به معروق و نهی از منکر دارای دو حوزه مردمی و حاکمیتی است. سه مرتبه از مراتب این اصل به مردم مربوط است و ۲ مرتبه نیز به حاکمیت ارتباط پیدا می‌کند.

وی، مرتبه اقدام و برخورد سلبی را وظیفه حاکمیت اسلامی دانست و عنوان کرد: شرایط امروز جامعه اقتضاء می‌کند که نظام اسلامی به صورت جدی به وظیفه خود در حوزه امر به معروف و نهی از منکر عمل کند. یعنی هر کس در هر جایگاهی که در نظام اسلامی در حال فعالیت است نباید نسبت به احیاء امر به معروف و نهی از منکر بی تفاوت باشد، چرا که نسبت به مهم‌ترین وظیفه خودش کوتاهی و کاهلی کرده است. مسئولی که نسبت به این موضوع بی اعتنا باشد مشروعیت خودش را نیز از دست می‌دهد و باید به عنوان ترک فعل مورد بازخواست دستگاه‌های نظارتی قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان ابراز کرد: نظارت همگانی آهاد مختلف جامعه بر یکدیگر که همان امر به‌ معروف و نهی از منکر است، در قوانین حکمرانی کشور نیز وجود دارد که باید به آن توجه کرد. مردم در مراتب امر به معروف می‌توانند اقدام به تذکر لسانی کنند؛ اما آنجایی که نیاز به اقدام و برخورد قهری وجود دارد، دیگر وظیفه مردم نیست و حاکمیت باید وارد میدان شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده بیان کرد: یکی از شرایط مهم امر به معروف و نهی از منکر میزان تاثیرگذاری این عمل است و یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که وقتی فرد احساس کرد ضرر جانی، مالی و آبرویی در صورت امر به معروف و نهی از منکر برای آن مترتب است، حکم این فریضه از واجب به مستحب تبدیل می‌شود.

وی مطرح کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر اسامی دستگاه‌ها و مدیرانی که نسبت به این فریضه الهی بی‌توجه یا کم توجه هستند را جهت پیگیری و انجام اقدامات لازم به دستگاه‌های نظارتی مربوطه ارائه می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email