مشکلات تهیه بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس همچنان ادامه دارد

این روزها بسیاری از مسافران در تهیه بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس با مشکلاتی مواجه هستند و مسئولان حوزه حمل و نقل عمومی علت اصلی کمبود بلیت‌ها را افزایش تقاضا عنوان می‌کنند.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، دولت همواره برنامه ریزی برای افزایش تعداد ناوگان حمل ونقل را در دستور کار دارد تا زمینه برای جابه جایی مسافران در ایام پیک سال به ویژه عاشورا و تاسوعا فراهم شود اما این روزها شاهد‌ آن هستیم که در بخش های مختلف حمل و نقل از جمله هوایی، ریلی و جاده‌ای کمبود ناوگان وجود دارد و همین امر باعث ایجاد صف های طولانی در مقابل آژانس‌ها و یا جستجوهای طولانی و بدون نتیجه از سایت‌ها برای گرفتن بلیت شده است.

گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که در این ایام که بسیاری از مسافران قصد سفر به شهرهای مذهبی و یا سفر به عتبات را دارند، هیچ بلیتی در هیچ بخشی پیدا نمی شود و برخی از افراد که  قصد سفر دارند یا مجبور هستند با خودروی شخصی یا تاکسی بروند و یا از طریق دلالان و واسطه گران با نرخ های نجومی اقدام به خرید بلیت کنند. در این شرایط بسیاری از مسافران اعلام کرده اند که حتی برای خرید بلیت اتوبوس که پیش از این با مراجعه به پایانه ها می توانستند اقدام به خرید کنند، اکنون برای یک هفته آینده هم هیچ بلیتی در هیچ مسیری پیدا نمی شود.

پیش از این هم مسافران برای خرید بلیت هواپیما و قطار با مشکل مواجه بوند اما در چند وقت اخیر همزمان با نزدیک شدن به ایام عاشورا و تاسوعا بسیاری از مسافران حتی برای مسیرهای کوتاه مانند قم هم با مشکل کمبود بلیت ناوگان حمل و نقل عمومی روبرو هستند.

در خصوص مشکل بلیت اتوبوس داریوش باقرجوان مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری گفت: مشکل کمبود بلیت وجود ندارد ما حتی تعداد ناوگان حمل ونقل خود را برای امسال افزایش ۱۲ درصدی داده ایم اما به دلیل افزایش تقاضا و از سوی دیگر به دلیل آنکه برخی از ناوگان امکان انجام مسافت‌های طولانی را ندارند، در برخی از مسیرها با کمبود ناوگان مواجه هستیم.

او ادامه داد: برای این ایام پیک ما سعی کرده ایم زمان توقف اتوبوس‌ها را کاهش دهیم تا بخشی از این کمبود جبران شود اما در حال حاضر دلیل اصلی آن است که تولید داخل در حوزه تامین ناوگان اتوبوسرانی کم است و از سوی دیگر به دلیل تشدید تحریم‌ها و عدم تامین قطعات برخی از ناوگان با مشکل مواجه شده‌اند.

در حوزه هوایی هم که از ابتدای امسال بسیاری از مسافران با مشکل  کمبود بلیت مواجه بودند، در شرایط کنونی و همزمان با اوج سفرهای زیارتی به هیچ عنوان بلیت در هیچ مسیر زیارتی پیدا نمی شود  و بسیاری از مسافران اعلام کرده اند که حتی در بازار سیاه هم بلیت پیدا نمی کنند.

در همین رابطه حسینی یکی از مسافران گفت: نذر کرده بودم که در عاشورا در مشهد باشم، از هفته پیش اقدام به خرید بلیت هواپیما کردم اما به هر آژانس یا هر سایتی مراجعه می کنم به هیچ عنوان بلیت پیدا نمی شود به ناچار تصمیم به سفر با اتوبوس گرفتم اما حتی بلیت اتوبوس هم برای روز چهارشنبه و یا پنج شنبه پیدا نمی شود.

همچنین فاطمی یکی دیگر از مسافرانی که قصد سفر به تبریز را برای ادای نذری داشت  گفت: از دو هفته قبل برای سفر به تبریز برنامه ریزی کردم اما به هرجا مراجعه می کنم هیچ بلیتی در هیچ ناوگان حمل ونقل عمومی پیدا نمی شود. در شرایطی که همواره دولت تاکید دارد مردم از ناوگان حمل ونقل عمومی برای جلوگیری از هدر رفت سوخت و کاهش تصادفات استفاده کنند، هیچ بلیتی پیدا نمی شود.

در حوزه مشکلات بلیت هواپیما محمد محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشور گفت: ما تمامی تلاش خود را برای تامین ناوگان جهت جابه جایی مسافران به کار گرفته ایم اما در شرایط کنونی افزایش میزان تقاضا در حوزه حمل ونقل هوایی به دلیل جذابیت و صرفه اقتصادی که برای مسافران دارد، باعث شده که با مشکل کمبود بلیت در برخی از مسیرها روبرو شویم.

او ادامه داد: در حال حاضر سازمان هواپیمایی کشوری تمامی توان خود را برای اضافه کردن ناوگان هوایی به کار گرفته و اقدام به واردات ناوگان و یا سرخط کردن هواپیماها کرده است. در یک ماه گذشته بخشی از کمبود بلیت ها به دلیل به کارگرفتن ناوگان در جابه جایی حجاج بوده است.

در حوزه ریلی هم مشکل تهیه بلیت برای مسافران وجود دارد؛ از روز دوشنبه این هفته پیش فروش بلیت قطار برای نیمه دوم تابستان آغاز و تمامی بلیت ها در همان دقایق اولیه فروخته شد. پیش فروش نیمه اول تابستان هم که از اواخر خرداد ماه انجام شده بود بنابراین با توجه به آنکه پیش فروش بلیت های تابستان به صورت کامل انجام شده، در این روزها هیچ بلیت قطاری چه در سایت و چه در آژانس های مسافرتی پیدا نمی شود و این امر یک معضلی برای مسافران بخش حمل ونقل ریلی به شمار می رود. به گفته بسیاری از مسافران حتی بلیت قطار ۵ ستاره که قیمت مصوب ندارد هم این روزها در سایت ها پیدا نمی شود.

 در حال حاضر با توجه به مشکلاتی که در حوزه کمبود بلیت در تمامی بخش های حمل و نقلی وجود دارد ، دولت باید برنامه ریزی لازم را برای تامین ناوگان مورد نیاز به ویژه در این ایام در دستور کار قرار دهد تا بخشی از نگرانی مسافران در این حوزه کاسته شود.

Print Friendly, PDF & Email