تامین بچه ماهی برای مزارع پرورش ماهی در دریا لازمه توسعه این صنعت

بندرعباس - دومین جلسه بررسی فعال سازی مجوزهای پرورش ماهی درقفس و طرح‌های تکثیر ماهیان دریایی با حضور مدیر کل شیلات هرمزگان، مجری دفتر طرح توسعه پرورش ماهی در قفس شیلات ایران و جمعی از مسئولین و بهره برداران در سالن جلسات اداره کل شیلات هرمزگان برگزار شد.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، مسعود بارانی با اشاره به نقش و اهمیت تولید ماهیان دریایی در راستای اشتغال‌زایی، رونق تولید و توسعه پایدارگفت : استان هرمزگان به عنوان قطب مهم پرورش ماهی در دریا با ظرفیت شناخته شده بالغ بر ۱۱۳ هزار تن در کشور مطرح است که خوشبختانه در دولت مردمی تلاش‌های خوبی برای به بهره‌برداری رساندن این ظرفیت در استان هرمزگان با حمایت سازمان شیلات ایران و استانداری هرمزگان انجام شده است که امید است با همت بخش خصوصی هرچه سریعتر شاهد به تولید رسیدن و ارتقای تولید این مزارع باشیم. مسعود بارانی با بیان اینکه پرورش ماهیان دریایی در قفس یک ظرفیت فعال در حوزه دانش‌بنیان، اشتغال‌زایی،تامین امنیت غذایی، اقتصاد مقاومتی و… است، تصریح کرد: بدون شک با افزایش حمایت ها از این صنعت و رفع موانع توسعه‌ای آن می‌توان اتفاقات خوبی را در حوزه اقتصاد استان و کشور رقم زد.

وی تصریح کرد: با توجه به فشار بر ذخایر آبزیان در نتیجه افزایش صید و صیادی و همچنین در مسیر تحقق برنامه های تحولی وزات جهاد کشاورزی،در حال تشویق و حمایت از جامعه صیادی و سرمایه گذاری برای ورود به حوزه های آبزی پروری به ویژه پرورش ماهی در قفس هستیم.

مسعود بارانی همچنین توجه ویژه به پویایی بیشتر در مسیر تولید بچه ماهی، تمرکز اتحادیه و تشکل های آبزی پروری برای تامین بچه ماهی مورد نیاز این صنعت و ارتقای تلاش ها در مراکز تکثیر ماهیان دریایی را در دستور کار شیلات هرمزگان و فعالیت این عرصه قرار داد.

مدیرکل شیلات هرمزگان تصریح کرد: استفاده از ظرفیت آب دریا، عدم استفاده از آب شیرین در این طرح با توجه به محدودیت‌های آب شیرین، عدم نیاز به سرمایه‌گذاری سنگین و ثابت، رشد مناسب ماهی‌ها در دوره هشت تا ۱۰ ماهه و طعم خوب ماهی و بازارپسندی از مهم‌ترین مزایای پرورش ماهی در قفس است.

مسعودبارانی افزود: صیانت بیشتر از ذخایر ،نگرش اکوسیستم محور،کاهش فشار بر ذخایر و بهبود معیشت و اقتصاد صیادان با توجه به کاهش ذخایر را از اهم دلایل دعوت جامعه صیادی برای ورود به آبزی پروری دانست.

در ادامه مجری طرح توسعه پرورش ماهی در قفس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه استان هرمزگان ظرفیت های خوبی در حوزه های شیلات به ویژه آبزی پروری و صیادی دارد تصریح کرد: اقدامات خوبی در حوزه شیلات در استان انجام شده است و امید است در آینده نزدیک شاهد شکوفایی شیلاتی بیش از پیش استان هرمزگان باشیم.

محمد جدی با تاکید برحرکت استوار در مسیر خودکفایی تولید و تکثیر بچه ماهی در استان گفت : خوشبختانه با حمایت سازمان شیلات ایران گام های خوبی در حوزه توسعه پرورش ماهی در قفس برداشته شده است.

وی افزود:در شرایط کنونی همه باید در جهت تامین پروتئین مورد نیاز جامعه تلاش مضاعف نمایند و برای تسریع در اجرای طرحهای تکثیر وپرورش ماهی درقفس پیگیریهای جدی به عمل آید، خوشبختانه شیلات هرمزگان توانسته گامهای خوبی در این زمینه بردارد.

در این نشست نمایندگان و بهره برداران حاضر در جلسه به بیان مسائل و چالش ها و همچنین ارائه راهکارهای پیشنهادی خود پرداختند.