نقش مهم بازسازی ذخائر آبزیان در جبران فشار بر ذخائر آبزیان

بندرعباس - مسئول بازسازی ذخائر آبزیان شیلات هرمزگان از برنامه ریزی برای تولید و رهاسازی ۳۰میلیون قطعه بچه میگو و بچه ماهی گونه های بومی در سال جاری به منظور حفظ ذخایر آبزیان استان خبرداد.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، محمدرضا صادقی با اشاره به حمایت های خوب سازمان شیلات ایران و استانداری هرمزگان تصریح کرد: بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای بازسازی ذخایر آبزیان و رها سازی آبزیان اختصاص داده شده است.

صادقی با تاکید بر اهمیت بازسازی ذخایر آبزیان برای نسل‌های آینده اظهارکرد: خوشبختانه استان هرمزگان طی سال‌های اخیر با رهاسازی آبزیان به دریا و همچنین اجرای پروژه‌های زیستگاه مصنوعی در راستای بازسازی ذخایر آبزیان اقدامات مهمی انجام داده است.

صادقی اظهار کرد: با توجه به اهمیت بازسازی ذخایر آبزیان و نقش آن در تامین اشتغال پایدار صیادان، این محور در اولویت‌های اصلی برنامه‌های سازمان شیلات ایران و اداره کل شیلات هرمزگان است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر۱۴ مرکز بازسازی ذخایر آبزیان در کشور فعال می باشند افزود : ۹ مرکز بازسازی ذخایر آبزیان خاویاری و استخوانی در حاشیه دریای خزر و در سه استان شمالی، چهار مرکز بازسازی ذخایر آبزیان در حاشیه آب‌های داخلی، (خوزستان دو مرکز، سیستان و بلوچستان یک مرکز و در آذربایجان غربی یک مرکز) و یک مرکز بازسازی ذخایر آبزیان در حوزه خلیج فارس و دریای عمان (هرمزگان) می باشد.

مسئول بازسازی ذخائر آبزیان شیلات هرمزگان با بیان اینکه کشور ژاپن از پیشروان بازسازی ذخایر در دنیا است گفت : سایر کشورهای فعال از جمله استرالیا، چین، دانمارک، فرانسه، ایسلند، کره، نروژ، اسپانیا، تایلند، انگلستان و آمریکا هستند، علاوه بر این کشورها، کشورهای همسایه ایران از جمله بحرین، عربستان و کویت نیز در بازسازی ذخایر فعال می باشند.

محمدرضا صادقی افزود: تاکنون حدود۴۰۰ میلیون قطعه بچه میگو گونه بومی و بصورت آزمایشی نزدیک به ۳ میلیون قطعه بچه ماهی گونه های بومی ظرف ۲۰ سال اخیر در استان هرمزگان رهاسازی شده است.

صادقی بر تکثیر و پرروش گونه های بومی ماهی و میگو تاکید کرد و گفت: بازسازی ذخایر آبزیان می تواند نقش مهمی در جبران فشار بر ذخایر آبزیان داشته باشد.

مسئول بازسازی ذخائر آبزیان شیلات هرمزگان با تاکید بر احداث مراکز بازسازی ذخایر آبزیان جدید و مدرن در آینده نزدیک در سطح استان افزود: خوشبختانه برنامه های خوبی در این زمینه از سوی دولت مردمی در استان هرمزگان در دست اجرا است .

محمدرضا صادقی افزود: استان هرمزگان با بیش از ۳۵هزار بهره بردار شیلاتی و تولید بیش از ۳۴۰ هزارتن آبزیان دریایی وپرورشی به عنوان بزرگترین استان شیلاتی کشور مطرح است.