از وضعیت فرهنگی استان راضی نیستم

بندرعباس - نماینده ولی فقیه در هرمزگان گفت: بخش از صدمات کشور غفلت‌های فرهنگی است، امروز متاسفانه حوزه فرهنگ در استان هرمزگان مورد غفلت قرار گرفته است و اگر اقداماتی هم در این بخش انجام می‌شود به حوزه زیرساخت مانند ساخت مسجد و خانه عالم خلاصه می‌شود.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عبادی‌زاده در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان که در دفتر امام جمعه بندرعباس برگزار شد؛ اصلاح فرهنگ عمومی جامعه را یکی از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری (حفظه‌الله) دانست و تصریح کرد: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) اصلاح فرهنگ عمومی جامعه را محور تمام فعالیت‌ها می‌دانند که شورای فرهنگ عمومی باید به صورت جدی به این موضوع ورود کند.

وی، با اشاره به نقش تمدن دریا پایه در روند توسعه، خاطرنشان کرد: تحقق تمدن نوین اسلامی بدون توجه به تمدن دریا پایه و ظرفیت‌های دریایی امری غیرممکن محسوب می‌شود که نخبگان، اندیشمندان و صاحب‌نظران باید به آن توجه داشته باشند.

حوزه فرهنگ استان هرمزگان مورد غفلت قرار گرفته است
حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده، با ذکر این نکته که کشور در اغتشاشات سال گذشته چوب کم‌کاری فعالیت‌های فرهنگی و دینی را خورد، تصریح کرد: در زمینه فرهنگی باید از اقدامات ویترینی و تشریفاتی باید خودداری شود و امروز نیاز کشور انجام کارهای اصیل، حرفه‌ای و واقع‌بینانه است.

وی، بخش از صدمات کشور را ناشی از غفلت‌های فرهنگی دانست و عنوان کرد: امروز متاسفانه حوزه فرهنگ در استان هرمزگان مورد غفلت قرار گرفته است و اگر اقداماتی هم در این بخش انجام می‌شود به حوزه زیرساخت مانند ساخت مسجد و خانه عالم خلاصه می‌شود. متاسفانه در حوزه نرم‌افزار فرهنگی دچار مشکل جدی هستیم و میزان بودجه فرهنگی استان نیز مشخص نیست. من از این وضعیت راضی نیستم و شورای فرهنگ عمومی باید برای این وضعیت نگران کننده تدبیری بیاندیشد.

 

کارگروه‌های فرهنگی در مساجد و دانشگاه‌ها برای بحث جوانی جمعیت ایجاد شود
وی، با بیان این نکته که جوانی جمعیت از اهمیت ویژه‌ای برای آینده کشور برخوردار است، عنوان کرد: راه‌اندازی کارگروه‌های فرهنگی در مساجد، هیئات، دانشگاه‌ها و مدارس یکی از راهکارهایی که توسط مقام معظم رهبری (حفظه‌الله) ارائه شده است که باید از این طریق هسته‌های فکری و جهادی را در اقشار مختلف را راه‌اندازی و تقویت کرد.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، ضمن تاکید بر تولید محصولات فرهنگی با محوریت جوانی جمعیت، تصریح کرد: در صورت عدم توجه به بحث تولیدات فرهنگی یک خلاء در این حوزه ایجاد خواهد شد که این خلاء توسط تولیدات فرهنگی دشمن پرخواهد شد و اثرات منفی خود را در جامعه خواهد گذاشت.

 

 فعالیت و خروجی خاصی از سازمان‌های مردم نهاد فرهنگی دیده نمی‌شود

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده، با اشاره به لزوم حمایت از سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه فرهنگ، ابراز کرد: آمارهای سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه فرهنگ استان هرمزگان قابل توجه است اما متاسفانه به لحاظ عملیاتی، خروجی ملموس و فعالیت خاصی از این سمن‌ها دیده نمی‌شود و اینکه جوانان مذهبی و انقلابی ما از سمن‌های فرهنگی و دینی استقبال نکرده‌اند گلایه‌مند هستم. آمارها نگران کننده است به همین جهت مسئولان و اعضای شورای فرهنگ عمومی باید تلاش کنند که این جوانان را به سمت سمن‌های فرهنگی جذب کنند.

 

 عدم توجه به پیوست فرهنگی باعث عدم موفقیت الگوها و نمادهای ایرانی شده است

وی، با اشاره به اهمیت تهیه پیوست‌های فرهنگی، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری (حفظه‌الله) در بیاناتی اقدام ناموفق جایگذینی عروسک ایرانی به جای عروسک خارجی (باربی) را آسیب‌شناسی کردند. یکی از مواردی که ایشان به آن اشاره فرمودند عدم وجود پیوست فرهنگی در نمونه ایرانی بود. یعنی غرب برای معرفی یک عروسک اقدام به تهیه تعداد زیادی فیلم، سریال، موسیقی و… به عنوان پیوست فرهنگی کرد سپس این عروسک‌ها را روانه بازار کرد. آن‌هم عروسکی که از ابتدای دوران کودکی شروع می‌شود تا به سن ۲۴ ساله می‌رسد و تمام سبک زندگی غربی را در تمام سنین را ارائه می‌کند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان افزود: یکی از دلایلی که الگوهای ایرانی این طرح مانند «دارا و سارا» با شکست روبرو شدند عدم توجه به پیوست فرهنگی بود. ابتدا باید پیوست‌های فرهنگی یک نماد یا محصول فرهنگی تهیه شود سپس خود محصول وارد میدان شود تا بتواند موفق باشد.

 

Print Friendly, PDF & Email