پوشش هزینه‌های خدمات درمانی بیماران اتیسم

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در نشست بررسی مشکلات بیمه‌شدگان دارای اتیسم که به میزبانی سازمان بیمه سلامت برگزار شد، رسیدگی و رفع مشکلات تمامی بیماران خاص را از اولویت‌های این سازمان معرفی و تأکید کرد سعی داریم در این دولت خدمات ویژه بیماران خاص را بیش از پیش توسعه بدهیم تا به معنای واقعی این بیماران و خانواده آنان همان‌طور که مقام معظم رهبری سفارش کرده‌اند، به جز رنج بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشند.

به‌گزارش تجارت جنوب آنلاین، میرهاشم موسوی که به همراه جمعی از مدیران حوزه درمان این سازمان در این جلسه شرکت کرده بود، افزود: بیماری اتیسم از جمله بیماری‌هایی بود که در ماه‌های گذشته در شورای عالی بیمه، تصمیمات خیلی خوبی در مورد توسعه خدمات و پوشش هزینه‌های درمان این بیماران اتخاذ شد و در آن جلسه معاون اول رئیس‌جمهور هم تأکید داشتند که سازمان‌های بیمه پایه برخی مشکلات باقی‌مانده این عزیزان را هم در مسیر استفاده از خدمات درمانی برطرف کنند.

وی افزود: به‌موجب مصوبات شورای عالی بیمه، مقرر شده که تمامی خدمات مورد نیاز این بیماران در قالب پوشش بیمه‌ای انجام بگیرد و سازمان‌های بیمه پایه هزینه درمان آنان را به حداقل برسانند. در اجرای این مصوبه از جهت اجرایی مشکلاتی وجود داشت که با هماهنگی با سازمان بیمه سلامت، مقرر شده است طی یک ماه آینده تمام ظرفیت‌های سامانه برای رفع مشکل، فراهم شود تا این عزیزان به‌شکل غیرحضوری از تمام خدمات و پشتیبانی‌های مالی مقرر بهره‌مند شوند.

موسوی همچنین گفت: در این مدت یک ماه هم با هماهنگی که با صندوق بیماری‌های صعب‌العلاج در مدیرعامل سازمان بیمه سلامت انجام پذیرفت، قرار شد در این یک ماه و تا زمان آماده شدن سامانه موردنیاز برای ارائه خدمات غیرحضوری به بیماران اتیسم، اسناد کاغذی هزینه خدمات پذیرش شود تا این عزیزان در دریافت خدمات و حمایت‌های مالی و پشتیبانی بیمه‌ای مشکلی نداشته باشند.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی همچنین با اشاره به موضوع یکپارچگی سامانه‌های بیمه‌ای که در برنامه هفتم توسعه، وزارت بهداشت متولی آن شده است، افزود: ما در سازمان تأمین‌اجتماعی و سازمان بیمه سلامت، سازوکارهای اجرایی مربوط به هماهنگی مقررات، رویه‌ها و دسترسی‌ها را آغاز کرده‌ایم و همکاری‌ها با فراهم شدن تدریجی امکان دسترسی و استفاده از سامانه‌های هر دو سازمان برای ارائه‌دهندگان خدمات و متولیان حوزه سلامت آغاز شده و گام به گام در این مسیر پیش می‌رویم و ان‌شاءالله یکپارچگی واحد به شکل کامل انجام خواهد شد.

وی افزود: بنای ما بر این است که همان‌طور که توسعه سامانه نسخه الکترونیک و پرونده الکترونیک، با هماهنگی حداکثری بین بیمه‌های پایه و تکمیلی و متولی سلامت که وزارت بهداشت است و نقش تنظیم‌گری را دارد، انجام شد با هماهنگی حداکثری و انسجام، یکپارچگی سامانه‌ها نیز رقم بخورد.

براساس این گزارش، محمد مهدی ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت نیز در این نشست گفت: در این نشست، مقرر شد تا زمان اتصال سازمان تأمین‌اجتماعی به سامانه برخط، اسناد کاغذی هزینه درمان بیماران اتیسم پذیرفته شود و حداکثر زمان اتصال سامانه‌ها نیز یک ماه درنظر گرفته شد. خوشبختانه حرکت خیلی خوبی آغاز شده تا مشکلات این عزیزان در تأمین مالی در مراکز درمانی برطرف شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: در سازمان بیمه سلامت با مصوبه شورای عالی بیمه و دستور وزیر محترم بهداشت و درمان، بسته‌های توان‌بخشی که قبلاً کودکان تا ۷ سال را پوشش می‌داد اکنون تا ۱۲ سال را هم شامل می‌شود و بیماران تا ۱۲ سال هم می توانند از خدمات بیمه پایه استفاده کنند.

ناصحی در خصوص یکپارچه‌سازی سامانه‌های بیمه‌های پایه گفت: زیرساخت‌های موردنیاز برای اتصال سامانه‌ها آماده شده است. در صندوق بیماران صعب‌العلاج، مخصوصاً قدم اول که بحث دارو بوده انجام شده و این اتصال صورت گرفته است و در حال حاضر بیمه تأمین‌اجتماعی هزینه‌های بیمه پایه را پرداخت می‌کند و صندوق بیمه سلامت بخش دوم هزینه‌ها را که هزینه‌های خاص بیماران صعب‌العلاج است پرداخت می‌کند. همکاری دوجانبه وجود دارد و بستر نسخه الکترونیک هم فراهم است.