رشد ۷۰ درصدی تولید نفت در کشور

مدیرعامل شرکت نفت در اختتامیه رویداد «جام رسانه امید»، گفت: با شرع به کار دولت سیزدهم تولید نفت در کشور حدود ۲.۱ میلیون بشکه رسیده که در حال حاضر این رقم ۷۰ درصد رشد داشته و صادرات ۲.۵ برابر شده است.

به گزارش خبرنگار تجارت جنوب آنلاین، محسن خجسته‌مهر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در دومین روز از مراسم اختتامیه «جام رسانه امید»، گفت:: در دولت سیزدهم در بخش گاز موفق شدیم ۷۰ میلیون متر مکعب در روز به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه کنیم و امروز از کشور همسایه در تولید گاز از میدان پارس جنوبی جلوتر هستیم. هم‌اکنون رشد اقتصادی گروه نفت و گاز بیش از ۲۲ درصد است.

وی ادامه داد: دستاوردهای دولت سیزدهم بسیار برجسته و خیره کننده است. این مایه امیدآفرینی، شوق و تحول آفرینی برای جمهوری اسلامی ایران است. در مقابل مایه یاس و ناامیدی دشمنان جمهوری اسلامی خواهد بود که طاقت و توان شنیدن این همه پیشرفت شگرف و ارزشمند را ندارند.

وی با بیان این‌که «صنعت نفت چند ویژگی مهم دارد» افزود: اولین ویژگی صنعت نفت تولیدی است که برای شکوفایی اقتصادی اهمیت دارد. ویژگی دوم آن اقتصادی است که اگر این صنعت رشد کند و پویایی لازم را داشته باشد سایر بخشهای اقتصادی کشور هم به جریان می افتد.

مدیرعامل شرکت نفت سومین ویژگی صنعت نفت را فناور و علمی بودن آن دانست و افزود: با توجه به اهمیت و پیچیدگی صنعت نفت باید این صنعت را دانش بنیان کنیم. با کمک شرکتهای فناور و مراکز پژوهشی باید بتوانیم آن را پیش ببریم. ویژگی دیگر این صنعت، جهادی است. اگر می خواهیم رشد اقتصادی را در نفت رقم بزنیم حتما باید جهادی کار کنیم، جهادی هم دستاوردها و پیشرفتها را تبیین کنیم.

وی گفت: اقدام مهم دیگر توسعه فاز ۱۱ میدان مشترک پارس جنوبی است. ۲۰ سال گرفتار عدم تصمیم صحیح و مناسب بودیم که باعث شده بود فاز ۱۱ توسعه پیدا نکند.

خجسته مهر تصریح کرد: در شرایط سخت تحریمهای بین المللی هم توانستیم تولید را افزایش دهیم و متعاقبا تبدیل به افزایش صادرات شده است. در سال گذشته ۳۶ میلیارد دلار نفت خام و میعانات گازی صادر کردیم.

وی درباره تامین مالی در پروژه‌های نفتی بیان کرد: در دولت گذشت در مدت ۸ سال حدود ۱۳ میلیارد دلار قرارداد بسته شده است. در ۲.۵ سال گذشته بیش از ۱۵ میلیارد دلار قرارداد نفتی منعقد شده است. در ۲۶ اسفند سال گذشته ۱۳ میلیارد دلار برای شش میدان قرارداد منعقد شد. از این میزان ۱۲.۵ میلیارد دلار مربوط به سه میدان مشترک آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی و میدان مشترک آذر است.

خجسته‌مهر گفت: ویژگی دوم برنامه توسعه میادین مشترک، تامین مالی بود که برای اولین بار این ابتکار را به خرج دادیم که شش بانک تامین کننده منابع مالی این طرحها شدند. در حالی که بانکها معمولا نقش تسهیلات‌دهنده دارند. ۲۰ میلیارد دلار برای حفظ یا افزایش ارزش میادین مشترک لازم است و حدود ۳ میلیارد بشکه میعانات گازی اضافه می‌شود و ۹۰۰ میلیارد دلار کل درآمد این اقدام است.
وی با بیان اینکه برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد باید ۳۰ میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی ایجاد کنیم، افزود: در اردیبهشت حدود سه هفته گذشته ۲۰ مخزن گازی به مبلغ ۲۰ میلیارد دلار تفاهم‌نامه با شرکت‌های خارجی منعقد شد. حاصل کارهایی که در دولت سیزدهم انجام شده افزایش درآمدهای کشور و تبدیل آن به رشد اقتصادی است. رشد اقتصادی گروه نفت و گاز بیش از ۲۲ درصد است.