خطر آتش‌سوزی در کمین جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد

کهگیلویه و بویراحمد - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: امسال بیش از هر زمان دیگری خطر آتش‌سوزی جنگل‌های این استان را تهدید می کند.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین از کهگیلویه و بویراحمد، اسلام جاودان خردبا اشاره به امیدهای ناشی از بارش های بهاری و ترس از آتش سوزی جنگل‌ها از دستگاه‌های اجرایی در این چهار ماه طلب یاری خواست، افزود: بارندگی های  بهاری سال ۴۰۳ در رشته کوه های زاگرس و رشد مراتع و علوفه در این مناطق می تواند به اندازه ای باشد که زنگ خطر برای پوشش گیاهی استان کهگیلویه و بویراحمد  از خرداد ماه تا اواسط مهرماه سال جاری را به صدا در آورد وخطر آتش تمامی عرصه های جنگلی و مرتعی را تهدید می کند.

وی اظهارکرد: استان کهگیلویه و بویراحمد ۸ درصد جنگل های کشور و ۲۰ درصد از جنگل‌های زاگرس را شامل می شود که با توجه به پوشش مرتعی و توپوگرافی عمدتا” کوهستانی که دارد بیشتر در در معرض خطر آتش سوزی است و اگر خدای ناخواسته آتش رخ دهد مهار آن به مراتب بسیار سخت خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در نقاط گرمسیر و سردسیر  استان ما نقاطی را داریم که ارتفاع علف بین ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر ارتفاع دارند و این  یک تهدید  مهم بشمار می رود  که در کمین طبیعت است.

 جاودان خرد تصریح کرد: بیش از  ۹۰ درصد آتش سوزی ها منشأ انسانی دارند که عمدتا”  سهوی است اما جاهایی هم داریم که آتش سوزی ها عمدی باشند.

وی ادامه  داد: آتش زدن پسماند و کاه و کلش باقیمانده مزارع کشاورزی، بی دقتی در خاموش کردن آتشی که برای طبخ غذا یا درست کردن چای در طبیعت روشن کرده ایم، نقش ذره بینی بطری های آبی که در طبیعت رها کرده باشیم و شیشه های که در طبیعت ریخته ایم، جرقه های ابتدایی شروع یک آتش سوزی خواهد بود که شاید میلیاردها  تومان بر طبیعت و بیت المال خسارت وارد کند و به نوعی از دلایل سهوی آتش سوزی ها بشمار می روند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: برخی نیز با قصد زمین خواری، زغال گیری و یا درگیر کردن محیط بانان با آتش در یک منطقه و شکار غیر مجاز در منطقه ای دیگر اقدام به آتش زدن مراتع و یا جنگل ها می کنند.

جاودان خرد تاکید کرد: با مجموعه اقدامات کنترلی که محیط زیست استان انجام دادند در سال گذشته بیش از ۷۰ درصد نسبت به سنوات گذشته کاهش آتش سوری در مناطق حفاظت شده استان داشتیم.

وی با اشاره به فاکتور زمان و زمان طلایی برای مهار آتش اظهارکرد: زمان رسیدن برای اطفا، مهمترین عنصر در هنگام وقوع آتش سوزی ها است به همین دلیل از هم وطنان تقاضامندیم در صورت مشاهده هر گونه آتش سوزی قبل از همه‌گیری و شعله ور شدن نسبت به مهار آن اقدام و یا با شماره ۱۴۵۰ موضوع را در کمترین زمان ممکن اطلاع رسانی کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد جاودان خرد عنوان کرد: امیدواریم امسال با  هماهنگی میان دستگاه‌ها و با کمک  ستاد مدیریت بحران استانداری، دهیاران، فرمانداران، بخشداران، تشکل های مردمی، دستگاه های اجرایی که همه وظیفه همکاری دارند درصورت وقوع آتش سوزی در کمترین زمان ممکن مهار شود.

Print Friendly, PDF & Email