“بزرگ‌ترین پایگاه فضایی غرب آسیا” در دهه فجر افتتاح می‌شود

سیستان و بلوچستان - وزیر ارتباطات با بیان اینکه بزرگ‌ترین پایگاه فضایی غرب آسیا ‌در چابهار در حال ساخت است، گفت: فاز نخست این پایگاه با ۵۶ درصد پیشرفت فیزیکی با کا‌ر شبانه‌روزی در حال تکمیل است و تا حداکثر دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین از سیستان و بلوچستان، عیسی زارع‌پور امروز در آیین افتتاح پروژه های عمرانی سیستان و بلوچستان در حوزه وزارت ارتباطات اظهار داشت:  در روزی که کار را در دولت سیزدهم شروع کردیم متعهد شدیم در راستای توسعه عدالت ارتباطی، تمام روستاهای کشور به ویژه روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ارتباطی پرسرعت، شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت متصل کنیم.

وی با بیان اینکه در ابتدای شروع کار ۷۹ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ارتباطی پرسرعت متصل بودند، افزود: اما در سیستان و بلوچستان ۵۸ درصد روستاهای بلای ۲۰ خانوار متصل بودند و ۲۰ درصد با میانگین کشوری اختلاف داشت.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه اما امروز این موضوع کلا تغییر کرده و بالای ۹۶ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به ‌شبکه ارتباطی پرسرعت، شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند، تصریح کرد: به لحاظ جمعیتی نیز۹۸ درصد جمعیت روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند.

زارع پور با بیان اینکه با کار جهادی که در سیستان و بلوچستان انجام شد، اکنون عقب‌ماندگی جبران شده است، اضا‌فه کرد: با راه‌انداری ۱۲۶۱ روستای بالای ۲۰ خانوار، درصد دسترسی مردم به  ‌شبکه ارتباطی پرسرعت، شبکه ملی اطلاعات و اینترنت به ۹۱ درصد رسیده و ۵ درصد با میانگین کشوری فاصله داریم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه عملیات فیبر نوری نیز ‌‌در سیستان و بلوچستان از‌ امروز آغاز می‌شود، ادامه داد: اگر شهرداران و استانداری همکاری لازم را داشته باشند تا پایان سال این وعده را می‌دهم که سیستان و بلوچستان به شبکه فیبر نوری متصل خواهد شد.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین پایگاه فضایی غرب آسیا به عنوان یادگار رئیس جمهور شهید در چابهار در حال ساخت است، تاکید کرد: فاز نخست این پایگاه با ۵۶ درصد پیشرفت فیزیکی با کا‌ر شبانه‌روزی در حال تکمیل است و تا حداکثر دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد و بنا داریم نخستین پرتاب را امسال از این پایگاه داشته باشیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه عملیات ساخت این پایگاه در همین دولت کلید خورد، خاطرنشان کرد: در همین دولت هم انشاالله به بهره برداری خواهد رسید و تا شاهد پرتاب‌ها از این پایگاه باشیم.