اجرای برنامه ایمنی آب در استان هرمزگان، گامی بزرگ به سوی تضمین سلامت آب شرب

هرمزگان - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: در راستای تلاش‌های مستمر برای ارتقاء کیفیت آب آشامیدنی، شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان، برنامه جهانی ایمنی آب (Water Safety Plan)، توصیه‌شده توسط سازمان جهانی بهداشت، در دستور کار قرار داده و در حال پیاده‌سازی است.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین از هرمزگان، عبدالحمید حمزه پور با بیان اینکه برنامه مذکور بر مبنای مدیریت ریسک و با رویکرد پیشگیرانه طراحی شده، به منظور شناسایی و کاهش تهدیدهای مرتبط با آب شرب در تمامی مراحل زنجیره تامین و توزیع آب، از حوضه آبریز تا مصرف‌کننده نهایی، اجرا می‌شود، گفت: کمیته فنی متشکل از نمایندگانی از اداره کل حفاظت محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه‌ای و دیگر ذینفعان، مسئولیت پیشبرد این برنامه را بر عهده دارد.

به گفته وی، هدف از این همکاری متقابل، شناسایی و پیشگیری از هرگونه تهدید و آلودگی منابع آبی است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان تصریح کرد: تاکنون، ۶ شهر و ۴ روستا در استان هرمزگان در حال اجرای این برنامه هستند و از این تعداد، ۳ شهر و ۲ روستا موفق به کسب گواهینامه برنامه ایمنی آب شده‌اند. با اجرای کامل این برنامه، انتظار می‌رود که کیفیت آب شرب از مرحله کنترل به تضمین ارتقاء یابد و از بروز بحران‌های کیفی به طور قابل توجهی پیشگیری شود.

به گفته حمزه پور، کارگروه‌های فنی برنامه ایمنی آب در استان‌ها، وظیفه دارند تا از دستگاه‌های اجرایی عضو کارگروه، اقدامات پیشگیرانه‌ای را مطالبه کنند که به جلوگیری از آلودگی منابع آبی کمک می‌کند.

وی گفت: این اقدامات با هدف افزایش آگاهی مسئولین و تأثیرگذاری بر سلامت شهروندان صورت می‌گیرد.

Print Friendly, PDF & Email