دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا:

هدف استراتژیک ایران، امنیت مشترک و صلح پایدار در منطقه است

تهران - دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در غرب آسیا را جزء برترین‌ها برشمرد و گفت: هدف استراتژیک ایران، امنیت مشترک و صلح پایدار در منطقه است.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی روز پنجشنبه (۲۱ تیرماه) در مراسم دانش‌آموختگی نخستین دوره دفاع ملی دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه عالی دفاع ملی اظهار داشت: دانشگاه عالی دفاع ملی افتخار می‌کند که در راستای تدابیر مقام معظم رهبری و در چهارچوب سیاست خارجی ایران، اصل سیاست همسایگی را بر مبنای ایجاد همگرایی منطقه‌ای برای ارتقا و توسعه روابط همه جانبه سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی ما با ۱۵ کشور همسایه و کشورهای دوست در دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت الله رئیسی و هم اکنون در دولت چهاردهم با ریاست مسعود پزشکیان در اولویت قرار داده است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه در سیاست همسایگی یکی از مهم‌ترین بخش ها تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه‌های ایران و دانشگاه‌های کشورهای همسایه است، یادآور شد: به فضل الهی، جمهوری اسلامی ایران چه در بخش دانشگاه‌های دولتی و چه در بخش دانشگاه‌های نیروهای مسلح از ظرفیت بسیار بالایی در آموزش عالی برخوردار است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران ۲ هزار و ۲۷۶ دانشگاه و مرکز آموزش عالی دارد که بیش از ۱۲۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی به وزارت علوم و نزدیک به ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وابسته و بقیه دانشگاه‌های آزاد اسلامی، علمی کاربردی، پیام نور و دانشگاه‌های غیر دولتی هستند.

سرلشکر صفوی با اشاره به ۱۰۰ هزار دانشجوی خارجی که در ایران مشغول آموزش تحصیلات عالی هستند، تصریح کرد: همچنین ما بیش از ۴۰ دانشگاه و پژوهشگاه عالی در سطح نیروهای مسلح داریم که تابع ستاد کل نیروهای مسلح هستند و از بهترین مراکز آموزش عالی نظامی در منطقه غرب آسیا در تخصص های هوایی، دریایی، زمینی، پدافند هوایی و علوم استراتژیک به شمار می‌روند.

وی دانشگاه عالی دفاع ملی را تنها مرکز تربیت و آموزش در بالاترین سطح آموزش نظامی جمهوری اسلامی ایران دانست و با اشاره به اهمیت برقراری دیپلماسی علمی گفت: دانشگاه عالی دفاع ملی مطابق اساسنامه مصوب فرمانده معظم کل قوا وظیفه و مأموریت دیپلماسی و همکاری‌های علمی با سایر کشورها و ارائه خدمات مستشاری آموزشی و پژوهشی به کشورهای دوست و همسو به طور خاص جبهه مقاومت را عهده دار است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ادامه داد: دانشگاه عالی دفاع ملی و برخی دیگر از دانشگاه‌های نظامی ایران افتخار دارند در راستای دیپلماسی دفاعی امنیتی ایران و همسایگان، با تبادل استاد و دانشجو میان مراکز آموزش عالی نیروهای مسلح کشورهای همسایه و همسو و انتقال تجارب به یکدیگر، یک هدف استراتژیک یعنی امنیت مشترک و صلح پایدار را در خلیج فارس، در منطقه غرب آسیا و منطقه قفقاز تحقق بخشند.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس خاطرنشان کرد: این هدف اساسی جز با مشارکت رهبران سیاسی و دولتمردها و نیروهای مسلح کشورهای همسایه و بدون دخالت و حضور بیگانگان در این منطقه حاصل نخواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email