دانشگاه‌ها باید با ساختار قشم همسو و سازگار باشند

قشم - رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در دیدار با رییس دانشگاه هرمزگان گفت: دانشگاه های مستقر در جزیره باید با ساختار قشم همسو و سازگار باشند.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، عادل پیغامی ضمن دیدار با مصطفی ظهیری نیا، رییس دانشگاه هرمزگان و جمعی از معاونان و مدیران گروه های آموزشی این دانشگاه، بیان کرد: سازمان منطقه آزاد قشم برای همکاری با دانشگاه هرمزگان در چارچوب برنامه های توسعه ای باهدف ایجاد کسب و کارهای جدید، آمادگی کامل دارد.

وی با اشاره به لزوم نقش آفرینی دانشگاه ها در توسعه و پیشرفت جامعه، افزود: یکی از عمده ترین مشکلات کشور ناشی از عدم استفاده از نیروهای متخصص و دانشگاهی در کارهای اجرایی است.

پیغامی خواستار ساخت زیست بومی از کسب و کارهای نو بر اساس جغرافیا و پتانسیل منطقه شد و ادامه داد: تشکیل کمیته ای متشکل از نمایندگان دو مجموعه سازمان منطقه آزاد قشم و دانشگاه هرمزگان به منظور احصا نیازها که درنهایت منجر به انعقاد تفاهم نامه همکاری جهت تعریف مشاغل جدید شود، می تواند در این زمینه موثر باشد.

وی همچنین از توان جزیره برای تبدیل شدن به کانون R&D کشور یاد کرد و متذکر شد: قشم می تواند به هاب تزریق دانش و فناوری در حوزه شیلات تبدیل شود.

به گفته پیغامی، خطای راهبردی سازمان شیلات کشور، تبدیل قشم به مرکز تولید به جای توسعه و پرورش نیروهای متخصص در مراحل ابتدایی و پایانی زنجیره ارزش در این صنعت بوده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان از احتمال فعال سازی شهرک دانشگاهی در قشم خبر داد و گفت: همکاری بیشتر دانشگاه هرمزگان با پارک زیست فناوری خلیج فارس، تغییر رویکرد دانشگاه آموزش عالی قشم از یک بخش آموزشی به راهبری فعالان دانشگاهی جزیره، تعریفی جدید از مشاغل در صنعت شیلات برای رقابتی تر شدن این صنعت و ایجاد رشته های جدید به ویژه در بخش کورس های بین رشته ای و برگزاری دوره های تخصصی کوتاه مدت می تواند در دستیابی به استفاده بهینه از ظرفیت های قشم برای توسعه بیشتر تاثیرگذار باشد.

هم پیوندی برنامه های مناطق آزاد استان هرمزگان با مرکز

مصطفی ظهیری نیا، رییس دانشگاه هرمزگان نیز در این نشست ضمن معرفی ظرفیت های این دانشگاه گفت: مناطق آزاد هرمزگان، با توجه به شرایط ویژه خود، پیشران استان محسوب می شوند.

وی ادامه داد: داشنگاه هرمزگان قطب اقتصاد دریامحور شناخته شده و با همکاری هایی که با مجموعه هایی همچون جایکا داشته، اطلاعات ارزشمندی برای استفاده در مناطق آزاد دارد.

رییس دانشگاه هرمزگان همچنین خواستار همکاری نزدیک دو مجموعه باهدف توسعه در حوزه های کسب و کارها با محوریت اقتصاد دریاپایه شد.

در ادامه این نشست، معاونان بخش های مختلف دانشگاه هرمزگان به ایراد نقطه نظرات و توان تخصصی این دانشگاه پرداختند.

همکاری در حوزه خدمات لجستکی، صادراتی، دیپلماسی بین المللی، شیلاتی، آزمایشگاهی، توسعه شهری و پرورش نیروی انسانی متخصص از محورهای دیگر مطرح شده در این نشست بود.

Print Friendly, PDF & Email