حذف دردسرهای تبدیل ارز با پرداخت دینار به زائران اربعین

به گفته کارشناسان اقتصادی، پرداخت ارز دینار به زائران اربعین اقدامی مناسب در راستای حفظ ثبات و آرامش فعلی بازار ارز و حذف دشواری های تبدیل ارز برای زائران خواهد بود.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، کمتر از دو هفته تا اول ماه صفر یعنی شروع مراسم پیاده روی اربعین حسینی زمان باقی مانده است و دستگاه‌های مختلف کشور نیز برای آماده سازی شرایط مساعد این راهپیمایی عظیم در حال برنامه ریزی هستند. بانک مرکزی هم یکی از دستگاه‌هایی است که هرسال با توجه به نیاز ارزی زائران برنامه‌های خود را برای این سفر ارائه می‌کند.

بر همین اساس ۱۲ مرداد محمد رضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: امسال عرضه ارز اربعین برای هر متقاضی ۲۰۰ هزار دینار خواهد بود که جزئیات این اقدام بزودی توسط روابط عمومی بانک مرکزی اعلام می‌شود.

سرانجام روز گذشته جزئیات عرضه ارز اربعین به متقاضیان از طریق پنج بانک عامل اعلام شد و در همین راستا نظری سخنگوی ارزی بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی به منظور تسهیل در انجام سفر اربعین تمهیدات ارزی را در نظر دارد بر این اساس زائران ابتدا باید در سامانه سماح ثبت نام کنند و این ثبت نام برای افراد بالای ۵ سال فراهم است.

او افزود: نکته‌ای که وجود دارد این که برای افرادی که بالای ۱۸ سال سن دارند باید شماره تلفن همراه به نام خود این افراد ثبت شده باشد.

به گفته سخنگوی ارزی بانک مرکزی، بعد از ثبت نام در سامانه سماح توسط سرپرست خانوار برای تمام اعضای خانواده در خواست‌ها بررسی و پس از تایید در سامانه ناخدا کد رهگیری برای افراد ارسال می‌شود سپس سرپرست خانوار می تواند به همراه مدارک لازم به یکی از شعب بانک‌های معرفی شده مراجعه کند.

بانک مرکزی نیز روز گذشته در رابطه با نرخ خرید ارز زائران و میزان آن اعلام کرد:

۱ـ فروش ارز (اسکناس) به زائرین به صورت دینار عراق حداکثر به مبلغ ۲۰۰ هزار دینار عراق به هر زائر به نرخ فروش اسکناس ETS، که معادل ریالی آن حدود ۶۲ تا ۶۵ میلیون ریال است.

۲ـ فروش ارز به زائرین بالای ۵ سال، از تاریخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۸ تا تاریخ ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ است.

۳ـ فروش ارز در بانک‌های منتخب ملی ایران، صادرات، تجارت، سپه و پست‌بانک انجام می گیرد.

اما چه مدرکی برای خرید و دریافت ارز از بانک ها نیاز است؟ بر اساس اعلام بانک مرکزی، مدارک مورد نیاز برای مراجعه به بانک و دریافت اسکناس دینار عراق، ارائه اصل کارت ملی و گذرنامه (یا برگه تردد اربعین) معتبر زائر است.

در ادامه نیز سخنگوی ارزی بانک مرکزی اعلام کرد: زائرانی که نسبت به خرید ارز دینار عراق اقدام می‌کنند هیچ محدودیتی در خرید سایر ارز‌های مسافرتی در طول امسال نخواهند داشت.

اما در سال گذشته هر زائر با ارئه کارت ملی و ثبت نام در سامانه سماح چیزی حدود ۱۰۰ دلار و یا معادل آن ۱۵۰ هزار دینار عراقی به نرخ مبادله‌ای ارز دریافت می‌کرد رقمی که امسال با افزایش ۵۰ هزار دیناری همراه شده است و زائران اربعین امسال به جای دلار، دینار تحویل می‌گیرند.

در همین خصوص رئیس کل بانک مرکزی محمد رضا فرزین اعلام کرد: در حوزه ارزی تصمیم این است که امسال ارز اربعین را به شکل دینار دهیم و دیگر دلار و یورو نمی‌دهیم.

پرداخت ارز به شکل دیناری که غیبی پور کارشناس اقتصادی کشور در خصوص آن به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پرداخت ارز اربعین امسال به شکل دینار عراق، دشواری تبدیل ارز برای زائران را از بین خواهد برد و دیگر زائران دغدغه تبدیل ارز را نخواهند داشت و از سوی دیگر فرصتی برای سودجویان در این زمینه فراهم نخواهد شد.

او در ادامه بیان کرد: زمانی که نیاز به تبدیل ارز نباشد و سود جویان فرصت کمتری داشته باشند دخالت های بیرونی در بازار ارز شکل نمی گیرد و در نتیجه آرامش و ثبات فعلی بازار حفظ خواهد شد و این عدم پرداخت دلار و ارز های دیگر قطعا گامی بسیار موثر و تصمیمی درست خواهد بود.

به گفته این کارشناس اقتصادی، مورد آخر هم این که سفرهای همچون راهپیمایی اربعین با توجه به گستردگی هایی که دارد یکی از راه های مناسب برای تقویت ارز های ملی میان دو کشور محسوب می شود و این پرداخت ریال در قبال دریافت دینار عراق نیز به نظر در راستای همین هدف بوده که اقدامی بسیار منطقی است.

در نهایت نیز بنا به گفته مسئولان، فروش ارز تنها به زائرانی انجام خواهد شد که در سامانه سماح ثبت‌نام کرده و مجوز خرید ارز (کد پیگیری مربوط) را دریافت کرده‌ باشند.

Print Friendly, PDF & Email