صبا فولاد  خلیج فارس، واحد نمونه تولیدی استان هرمزگان

سی امین جشنواره امتنان از کارگر،گروه کار و واحد تولیدی نمونه استان هرمزگان با حضور مسئولان استانی و تقدیر از کارگران و تولیدکننده‌های نمونه برگزار شد.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، در ابتدای این مراسم مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: مردم مدیری که تلاش می‌کند را می‌بینند و از آن‌ها تقدیر خواهند کرد،قطعا تلاش مدیران در پیش نگاه مردم دیدنی است و آن‌ها فرق مدیر کاردان را با سایر مدیرها می‌دانند.

«محمدعلی سلیمی» اظهار داشت: بنابر مستندات سازمان تامین اجتماعی ۳۲۴ هزار کارگر در استان وجود دارد و چیزی حدود ۲/۳ جمعیت شاغلان استان را کارگران تشکیل می‌دهند.

وی همچنین از مهیا شدن خدمات بیمه درمانی برای ۱۰هزار کارگر ساختمانی خبر داد و گفت: این اقدام با پیگیری‌های مداوم اداره‌کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت که امری ستودنی است.

استاندار هرمزگان بیا بیان این که همه‌ی ما شرایط کشور را می‌دانیم و از جو موجود آگاهیم گفت: امسال سال سختی است اما فقط همین یک سال است و بعد ار آن از این برهه‌ی سختی که در آن هستیم عبور خواهیم کرد و باید بدانیم جامعه کارگری نیز همیشه در بیشتر موارد حامی کشور بوده و در صف اول مبارزه با دشمن ایستاده است.

«فریدون همتی» ادامه داد: امسال سال خاصی برای تمام ایرانیان است و باید مثل همیشه با ایستادگی در برابر دشمن و همدلی کشور را در جهان مطرح کنیم و با اقتدار به راه خود ادامه دهیم.

استاندار هرمرگان با بیان این که به سازمان تأمین اجتماعی گفته ایم آماده باشد تا در صورت لزوم به همکاری با ما بپردازد، گفت: اداره شرایط موجود کاری مهم و سخت بوده و در حال حاضر با مشکلات اقتصادی و نیز تحریم ها ممکن است در شرایطی دولت مجبور به تعدیل نیرو در ادارات و یا سازمان هایی باشد به همین جهت به تامین اجتماعی تاکید کرده ایم که در صورت بیکار شدن تعدادی از کارگران حق بیمه بیکاری آنان را به موقع پرداخت شود.

وی افزود: آخرین و مهم ترین ضربه ای که دشمن می توانست به ایران وارد کند تحریم فروش نفت ایران بود که درحال حاضر نیز در مرحله عبور از این مشکل هستیم و جامعه کارگران نیز همواره با افزایش مشکلات درمتن حوادث و دگرگونی ها بوده است

استاندار هرمزگان با بیان این که اخیرا طی مسائلی برای کارگران آلومینیوم مشکلاتی به وجود آمد، افزود: خوشبختانه با تدابیری که اندیشیده شد توانستیم از بروز مشکلاتی مانند مشکلات به وجود آمده برای کارگران هفت تپه جلوگیری کنیم.

وی تصریح کرد:”رونق تولید” مسئله‌ای است که باید به آن توجه شود و دولت با تمام توان در کنار تولیدکنندگان خواهد بود.

همتی از تلاش دولت  برای فعال کردن سرمایه‌گذاری در هرمزگان خبر داد و گفت: هرمزگان سراسر ظرفیت‌های خدادادی برای سرمایه‌گذاری است،ظرفیت عظیم هرمزگان در بخش صنعت و گردشگری قابل مقایسه با هیچ جای ایران و چه بسا جهان نیست.

استاندار هرمزگان گفت: بارها اعلام کرده‌ام که اگر بخش خصوصی بخواهد استانداری را به هتل تبدیل کند من این ساختمان را واگذار می‌کنم تا مانعی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری این استان به سایرین نباشد.

احمد مرادی از دیگر سخنرانان حاضر در این مراسم اظهار داشت: ما اگر در کشوری قانونی به نام قانون کار داریم،پس یعنی جایگاه کارگر در جامعه مشخص شده است اما این قانون تا به حال نتوانسته به طور واقعی حقوق کارگر را استیفا کند

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:کارگر امنیت شغلی می‌خواهد و دوست دارد از نظر شغلی نگرانی خاصی نداشته باشد و این وظیفه‎‌ی ما است که در جامعه امنیت شغلی برای این قشر ایجاد کنیم.

وی با بیان ‌این که کارگران ما نیاز به حمایت و پشتیبانی و یک قانون روان دارند اظهار داشت:در مجموعه‌ی اداره‌ی کار شورایی به نام شورای تشخیص وجود دارد که در آن مشکلات کارگران تشخیص داده می‌شود و برای حل آن چاره‌اندیشی می‌شود.

مرادی ضمن بیان این‌که بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی بسیار زیاد است و توجیهی برای این قضیه نیست گفت:در بودجه سال ۹۸ مجلس هیچ افزایش قیمتی در حوزه‌ی آب،برق،گازو بنزین را در نظر نگرفته است و اجازه‌ای به دولت در این مورد نداده است.

در ادامه دبیر خانه کارگر استان گفت:در استان پروژه‌های جوانی داریم که برای راه‌اندازی نیاز به جوانان پرشور دارد.

«دریانوس» ادامه داد: امکاناتی که خانه‌ی کارگر در اختیار کارگران قرار داده است در حوزه‌ی وظایف کارفرمایان است که بدون هیچ چشم‌داشتی خانه کارگر این وظایف را انجام‌می‌دهد و سعی کرده‌ایم تا به مروز هیچ کمبودی این قشر عزیز را اذیت نکند.

وی از تلاش‌های استاندار هرمزگان در راستای ایجاد اشتغال تشکر کرد و گفت:از استاندار هرمزگان تشکر می‌کنم که به سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در استان اهمیت می‌دهد و برای آبادانی این استان و اشتغال کارگران تلاش می‌کند.

دریانوس ادامه داد:این تلاش‌ها و جهاد‌ها همه دیده می‌شوند و جامعه‌ی کارگری از شما برای این توجه سپاس‌گزار است.

دبیر خانه کارگر استان هرمزگان افزود: جامعه‌ی کارگری هرگونه افزایش قیمت آب،برق و گاز را جامعه‌ی نمی‌پذیرد و از این مسئله به هیچ وجه حمایت نخواهد کرد.

وی با بیان این‌که استان ما کم‌ترین تنش را نسبت به سایر استان‌ها دارد تصریح کرد: از نمایندگان خواهش‌ میکنم با توجه به صبور بودن کارگران استان هرمزگان حقوق آن‌ها را نیز در نظر بگیرند و از آن ها حمایت کنند.

 

لازم به ذکر است شرکت صبا فولاد خلیج فارس در این مراسم به عنوان واحد تولیدی نمونه انتخاب شد و لوح تقدیر این مراسم به نیابت از مدیرعامل این شرکت به «مهدی معنمدی» مدیر تولید این شرکت اهدا شد.

صبا فولاد خلیج فارس بعنوان نخستین تولید کننده بریکت گرم در ایران، سومین کشور در خاورمیانه و نهمین کشور در دنیا است،در این کارخانه ، برای ۳۵۰ نفر به صورت مستقیم و برای هزاران نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است. با اجرای فاز های بعدی پروژه صبا فولاد و رسیدن به تولید تا سقف ظرفیت اسمی، امکان اشتغال برای حدود ۰۰۰ ۱۰ نفر از ساکنین استان هرمزگان، به طور مستقیم فراهم خواهد شد.

از ابتدای سال ۹۸ تاکنون تولید بریکت گرم در کارخانه صبا فولاد خلیج فارس ۷۰ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل صبا فولاد خلیج‌فارس گفت: بریکت گرم محصول استراتژیک در تولید و صادرات فولاد است.

«مرتضی یزد خواستی»  ادامه داد: ماندگاری بالا، مقاومت در برابر اکسید شدن و زنگ زدگی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است.

وی با بیان این‌که  بیش از ۹۰ درصد از محصول تولید شده در این کارخانه صادر می‌شود گفت: امسال محموله بریکت گرم به وزن ۳۵ هزار تن به ارزش ۸ میلیون دلار از بندر شهید رجایی به مقصد کشور‌های اروپایی صادر شد.

کارخانه صبا فولاد خلیج فارس در ۱۳ کیلومتری غرب بندرعباس و در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس قرار دارد.