ارتقای مراودات منطقه آزاد قشم و روسیه/ دیپلماسی اقتصادی در قشم فعال می‌شود

قشم - رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و سفیر جمهوری اسلامی ایران طی یک جلسه ویدئو کنفرانسی راهکارهای ارتقای مراوادت اقتصادی، حمل و نقل، بندری، بانکی، عمرانی و گردشگری را بررسی کردند.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، عادل پیغامی، در این جلسه با تاکید بر لزوم فعال ساختن دیپلماسی اقتصادی در منطقه آزاد قشم، بیان داشت: جزیره قشم از ظرفیت های فراوانی برای دستیابی به توسعه برخوردار است و افزایش مراودات بین المللی به منظور دستیابی به این هدف در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: از همین روی مذاکرات خوبی با کشور روسیه انجام شده و شرایط حضور روس ها در توسعه طرح های بندری، عمرانی و شیلاتی، افزایش تبادلات در حوزه گردشگری، برقراری خطوط هوایی بین قشم و روسیه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در دست بررسی است.

پیغامی در این جلسه ضمن تشریح پروژه طرح جامع ارتباطی خلیج فارس و معرفی ظرفیت های حمل و نقل و لجستیک منطقه آزاد قشم، اضافه کرد: آمادگی لازم برای همکاری با شرکت های روسی در ساخت و توسعه طرح های یادشده وجود دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: همچنین آمادگی لازم برای همکاری با بانک های روسیه و راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای در منطقه آزاد وجود دارد که مستلزم مساعدت سفیر ایران در روسیه می باشد.

به گفته پیغامی امکان سنجی برقراری خطوط پروازی بین مسکو- تهران- قشم و سوچی- تهران- قشم از دیگر مواردی که مورد استقبال روس ها قرار دارد و نیازمند مساعدت سفیر برای انجام پیگیری های لازم می باشد.

وی همچنین با اشاره به سفر هیاتی از استان کراسنودار روسیه به جزیره قشم، افزود: مذاکرات اولیه برای انعقاد تفاهم نامه های همکاری و برقراری ارتباط خواهرخواندگی بین قشم و شهر سوچی انجام شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان خاطرنشان ساخت: سفارت ایران در کشور روسیه می تواند نقش موثری در در زمینه معرفی جزیره زیبای قشم به شرکت های روسی و تبلیغ توانمندی های این جزیره در روسیه و ارائه راهکارهای تبلیغاتی ایفا کند.

در ادامه این جلسه کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز ضمن ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده در حوزه دیپلماسی اقتصادی در قشم از آمادگی این سفارت به منظور تسهیل ارتباطات قشم و روسیه خبر داد.

وی ادامه داد: توجه به شرایط استراتژیک قشم، این جزیره مکان خوبی برای افزایش سطوح ارتباطی با کشور روسیه به حساب می آید و از ارائه همکاری های لازم دریغ نخواهیم کرد.

جلالی ضمن ارائه راهکار و پیشنهادهای مطلوب به منظور افزایش مراودات پیشنهاد داد تا منطقه آزاد قشم میزبان کمیسیون مشترک اقتصادی روسیه و ایران شود که این موضوع مورد استقبال مسئولان سازمان قرار گرفت.