۱۰۱ آب شیرین‌کن در کشور فعال است/ رفع کمبود آب قشم با سرمایه‌گذاری خصوصی

بندرعباس - مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: در حال حاضر در کشور تعداد ۱۰1 پروژه آب شیرین‌کن با ظرفیت ۶۷۲ هزار و ۴۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز در حال ساخت و بهره‌برداری است.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، هاشم امینی با تأکید بر سیاست دولت مبنی بر انتقال آب دریا برای مصارف شُرب و صنعت گفت: هم‌اکنون تعداد ۱۰۱ پروژه آب شیرین‌کن با ظرفیت ۶۷۲ هزار و ۴۰۰ متر مکعب در شبانه‌روز در حال ساخت و بهره‌برداری است که از این تعداد، ۸۰ پروژه با ظرفیت ۵۳۳ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز در حال بهره‌برداری و تعداد ۲۱ پروژه با ظرفیت ۱۴۸ هزار و ۹۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز در حال ساخت است که این نشان از عزم و اراده دولت برای تأمین آب شرب ساکنان حاشیه دریا دارد.

امینی با اشاره به برنامه هفتم توسعه کشور خاطرنشان کرد: وزارت نیرو مکلف شده است از طریق بخش خصوصی تا پایان اجرای برنامه، تمهیدات لازم برای تأمین، طراحی و ساخت حداقل ۸۰ درصد از آب‌شیرین‌کن‌های مورد نیاز استان‌های واقع در سواحل خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر را از طریق خرید تضمینی آب شیرین‌شده و نیز مدیریت هوشمند و تجمیع خرید آب‌شیرین‌کن‌ها از طریق انتقال فناوری به داخل توسط جهاد دانشگاهی، دانشگاه‌ها، مراکز پژوهش و شرکت‌های دانش‌بنیان به انجام برساند.

او در خصوص استان‌ها و شهرهای دارای سامانه آب‌شیرین‌کن گفت: تعداد ۱۰۱ پروژه آب‌شیرین‌کن فوق از سال ۱۳۸۵ تاکنون و در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، خوزستان، ایلام، یزد، مازندران، گیلان، گلستان، سمنان، البرز، اصفهان، کرمان، مرکزی و شهر کاشان در حال ساخت و بهره‌برداری است.

به گفته امینی در حال حاضر با تداوم فعالیت‌ها در دولت سیزدهم، جمعیت زیر پوشش تأسیسات آب شیرین‌کن در کل کشور به بیش از سه میلیون و ۷۴۷ هزار نفر رسیده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در ادامه به سیاست وزارت نیرو در راستای راه‌اندازی تأسیسات نمک‌زدایی آب دریا در جزیره قشم اشاره کرد و گفت: جزیره قشم محصور در دریاست و ظرفیتی جز پروژه‌های نمک‌زدایی ندارد؛ از این رو تمامی پروژه‌های تامین آب قشم معطوف به سرمایه‌گذاری در بخش آب‌شیرین‌کن‌هاست. تا کنون با احتساب پروژه‌ تازه‌تأسیس درگهان و لافت، ظرفیت تولید روزانه در شهرستان قشم به بیش از ۳۸ هزار متر مکعب رسیده و با تکمیل سایر پروژه‌های در دست اقدام، ظرفیتی معادل ۱۲ هزار مترمکعب در شبانه‌روز وارد شبکه تأمین آب قشم خواهد شد و جمعیت تحت پوشش این تأسیسات در جزیره قشم به ۱۱۱ هزار و ۲۰۰ نفر می‌رسد.

او افزود: عملیات اجرای خط انتقال آب از سایت قشم مولد به طول هشت کیلومتر به پایان رسیده است و انتقال آب به مخزن «پی پشت» با موفقیت انجام و انتقال ۵۰۰۰ مترمکعب آب در شبانه‌روز از سایت «قشم مولد» برنامه‌ریزی شده است که باعث بهبود وضعیت آب شرب جمعیتی افزون بر ۱۹هزار و ۲۹۱ نفر در جزیره قشم خواهد شد.

امینی در زمینه هزینه ساخت کارخانه آب‌شیرین‌کن عنوان کرد: سرمایه‌گذاری انجام‌شده توسط بخش خصوصی برای تولید این میزان آب شیرین بالغ بر ١٣٠ میلیارد تومان است.
او در خصوص سایر پروژه‌های انجام‌شده در جزیره قشم طى سال جارى گفت: ارتقای آب‌شیرین‌کن شهر سوزا که باعث پایداری تامین آب و افزایش ظرفیت تولید از ١٠٠ متر مکعب به ٢٠٠٠ مترمکعب در شبانه‌روز شده است، ارتقا و بازسازی ایستگاه پمپاژ سدهای خالصی و مپنا، احداث خط انتقال از تأسیسات قشم مولد به طول هشت کیلومتر برای تأمین آب مورد نیاز شهر لافت و ١١ روستاى منطقه با جمعیت ١٩هزار نفر (آب تولیدى ٣٠٠٠ مترمکعب) از مهم‌ترین اقدامات برای تامین پایدار آب شرب این جزیره بوده است.

به گفته امینی ارزش پروژه‌هاى انجام‌شده و در دست انجام در سطح جزیره قشم از ابتداى دولت سیزدهم تاکنون بالغ بر ١٠٠٠ میلیارد تومان است.

Print Friendly, PDF & Email