هوای ایستگاه شرکت نفت مسجدسلیمان بسیار ناسالم شد/ وضعیت قرمز در ۲ شهر خوزستان

خوزستان - آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور نشان می‌دهد، هوای ایستگاه شرکت نفت مسجد سلیمان روز پنجشنبه در وضعیت بسیار ناسالم(بنفش) قرار گرفته است.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، براساس اعلام سامانه پایش کیفی هوای کشور، در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۹ صبح براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون، وضعیت هوا در ایستگاه‌ شرکت نفت مسجدسلیمان با شاخص‌ ۲۵۳ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت بسیار ناسالم و بنفش قرار دارد.

بر اساس این گزارش وضعیت هوای ایستگاه اداره کل محیط زیست خوزستان ۱۵۱ و شهرستان هویزه ۱۶۳ در وضعیت قرمز و ناسالم قرار دارد.

در این مدت هوایایستگاه‌های استانداری و پادادشهر در اهواز به ترتیب با شاخص‌های ۱۰۷ و ۱۱۵، ماهشهر ۱۰۶ و هندیجان ۱۳۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است.

همچنین شهرهای امیدیه، اندیمشک، ایستگاه حفاتری و نیوساید اهواز، ایذه، بهبهان، حمیدیه، دزفول، رامشیر، رامهرمز، شادگان و شوشتر به علت نبود آلودگی، قابل قبول اعلام شده است.

هوای ایستگاه پتروشیمی مسجدسلیمان نیز سالم و پاک گزارش نشده است.

بر اساس این گزارش سال گذشته اهواز هیچ روز سالم و پاکی را نداشت.

وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و… موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا ” ناسالم” است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید این گونه فعالیت‌ها را کاهش دهند.

براساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.