تولید بیش از ۵ هزار تن هلو و شلیل در بابل

مازندران - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل گفت: پیش بینی می‌شود ۵ هزار و ۱۰۰ تن هلو و شلیل از سطوح پراکنده باغ‌های بارور این شهرستان تولید شود.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین از مازندران، محسن آهنگری گفت: از سطوح پراکنده باغ‌های هلو وشلیل به مساحت ۳۶۵ هکتار پیش بینی می‌شود امسال ۲ هزار و ۵۰۰ تن هلو و ۲ هزار و ۶۰۰ تن شلیل در شهرستان بابل برداشت و به بازار مصرف عرضه شود.

او با بیان اینکه خاک مناسب درختان هلو شلیل و زهکشی خوب آن، بر رشد آنها تأثیر گذار است افزود: نیاز آبی این درختان زیاد است و این نیاز در زمان میوه دهی بیشتر هم می‌شود، تنش خشکی درختان هلو و شلیل در این مقطع زمانی باعث کم آب شدن میوه‌ها می‌شود، از طرفی غرقاب شدن خاک این درختان هم می‌تواند منجر به پوسیدن ریشه‌ی آنها شود.

مدیر جهاد کشاورزی بابل گفت: برای درختان هلو و شلیل چهار نوع هرس به نام‌های هرس‌های باردهی، جوانسازی، تنک کردن، فرم دهی انجام می‌شود. هرس باردهی به منظور بالا بردن کیفیت و تعداد محصولات طی دوران بلوغ درخت انجام می‌شود. هرس جوانسازی عمر درخت را طولانی‌تر می‌کند. هرس فرم دهی باعث شکل دادن به اسکلت درخت می‌شود. تنک کردن یعنی حذف بخشی از محصول برای بالا بردن باقی محصولات است.

آهنگری افزود: هلو و شلیل سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی، آنتی اکسیدان است.

Print Friendly, PDF & Email