آیین سنتی تعزیه‌خوانی در تئاتر شهر قزوین اجرا می شود

قزوین - رئیس انجمن تعزیه استان قزوین از اجرای مراسم تعزیه‌خوانی به مناسبت ماه محرم و شروع ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین(ع) و یاران وفادارش به مدت 10 شب در تئاتر شهر قزوین خبر داد.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین از قزوین، حشمت الله اسلامی با اعلام این خبر افزود: انجمن تعزیه استان قزوین با فرارسیدن ماه محرم تصمیم دارد تا در مجموعه تئاتر شهر قزوین واقع در بوستان ملت اقدام به برگزاری مراسم تعزیه‌خوانی کند.

وی افزود: با هماهنگی انجام شده مراسم تعزیه‌خوانی و عزاداری حضرت سیدالشهدا از روز شنبه ۱۶ تیر ماه در مجموعه فرهنگی و هنری تئاتر شهر قزوین آغاز شده و به مدت ۱٠ شب تا ۲۵ تیر ماه ادامه دارد که هر شب پس از نماز مغرب و عشاء اجرا می‌شود.

اسلامی تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته به تریتب در طول این ۱٠ شب اجرای مراسم تعزیه حضرت شاهچراغ برادر امام رضا(ع)، تعزیه فضل و فتاح، تعزیه حضرت فاطمه زهرا(س)، تعزیه حربن یزید ریاحی، تعزیه شهادت حضرت مسلم بن عقیل، تعزیه شهادت دو طفلان مسلم، تعزیه حضرت قاسم بن حسن(ع)، تعزیه حضرت علی اکبر(ع)، تعزیه آقا ابوالفضل العباس(ع) پرچدار کربلا و در روز پایانی هم تعزیه شهادت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: همچنین بنا داریم تا در ماه صفر، ایام اربعین حسینی طبق سنوات گذشته در محوطه چهلستون قزوین مراسم عزاداری و تعزیه‌خوانی را برای عاشقان و دلدادگان حسینی اجرا کنیم.

این مسوول خاطرنشان کرد: انجمن تعزیه استان قزوین وظیفه خود می‌داند تا آیین سنتی تعزیه خوانی را تا جایی که مقدور است در سطح استان برگزار کند البته امسال مراسم تعزیه‌خوانی با شور و حال بیشتری شروع شده است.

رئیس انجمن تعزیه استان قزوین در پایان تاکید کرد: همه تعزیه‌خوانان ملزم به رعایت مقررات مربوط به شئونات اسلامی هستند که البته این امر را به حق وظیفه و تکلیف خود دانسته و بر انجام آن تاکید دارند.

Print Friendly, PDF & Email