بازار سهم آب شیوه ای دانش بنیان در راستای افزایش بهره وری در مدیریت منابع آبی

قزوین- بازار سهم آب شیوه ای جدید و دانش بنیان جهت افزایش بهره وری در مصرف و مدیریت منابع آب با کمک ذینفعان و بهره برداران منابع آبی می باشد.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین از قزوین، منصور ستوده در نشست هم اندیشی و بهینه سازی بازار سهم آب استان قزوین با حضور مدیرعامل و معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای قزوین و جمعی از معاونین، مدیران و کارشناسان شرکت های آب منطقه ای خراسان رضوی، یزد، سمنان، اصفهان، البرز و نماینده شرکت مدیریت منابع آب ایران به میزبانی شرکت آب منطقه ای قزوین برگزار شد؛ در ابتدای این نشست تخصصی حضور پرشور مردم در پای صندوق های رای را جلوه ای از همبستگی و مشارکت عمومی و نماد شکوه و عظمت ایران اسلامی برشمرد و برای رئیس جمهور منتخب ملت ایران آرزوی موفقیت کرد.

ستوده در ادامه به اهمیت استان قزوین بدلیل قرار گرفتن در مسیر ترانزیت شهرهای مهم و بزرگ کشور اشاره کرد و گفت: میزان مصرف آب در استان قزوین در بخش های کشاورزی، صنعت، خدمات و شرب حدود ۲ میلیارد مترمکعب است که تقریبا ۲۷ درصد آن از منابع آب سطحی و ۷۳ درصد نیز از منابع آب های زیرزمینی تامین می شود و براساس آخرین آماربرداری حوزه کشاورزی با مصرف حدود ۸۸ درصد بزرگترین مصرف کننده منابع آب در استان بشمار می رود.

ستوده در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: خشکسالی های پیاپی، تغییرات اقلیمی و تغییر الگوی بارش سبب شده تا فشار به سفره های آب زیرزمینی جهت استحصال آب، بیشتر شود که درنتیجه این اقدام افزایش نرخ فرونشست در بعضی نقاط استان و کاهش سطح سفره های آب زیرزمینی بوده است.

وی افزود: در راستای حفظ و حراست از منابع آبی، با کمک ذینفعان، بهره برداران و مقامات سیاسی و اجرایی استان حرکت به سمت افزایش بهره وری از منابع آب به شیوه ای جدید و براساس ایده های دانش بنیان مورد پیگیری قرار گرفت و بر همین اساس پیاده سازی طرح بازار سهم آب بصورت پایلوت در استان قزوین کلید خورد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: حمایت های صورت گرفته از طرف تیم سیاسی-اجرایی استان به ویژه شخص استاندار در کنار برگزاری جلسات و نشست های متعدد با منتقدین و ذینفعان این طرح و صاحبان ایده و دانش از جمله مهمترین دلایل موفقیت اجرای بازار سهم آب در استان قزوین بوده است.

محمد محجوب مدیر بازار سهم آب استان نیز در این نشست عنوان داشت: این بازار با نگاه حفاظت از منابع آب استان در حال اجرا است و براساس شیوه نامه های تدوین شده از هر معامله صورت گرفته چه در بازار بهره وری و چه در بازار ثانویه حداقل ۱۰درصد از میزان معامله به نفع آبخوان ذخیره می شود.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای گفت: استفاده از تجربیات و دانش روز در کنار هم باعث می شود که نقاط قوت این طرح تقویت شده و احتمال شکست آن به حداقل برسد. وی افزود: بر همین اساس اصلاح مداوم شیوه نامه های اجرایی بازار سهم آب براساس رصد و بازخوردهای میدانی باید به عنوان یک اصل مهم پیگیری و اجرا شود.

محجوب در پایان با اشاره به نقاط قوت این طرح اظهار کرد: کمک به کشف ارزش اقتصادی آب در استان، ترغیب بهره برداران جهت حرکت به سمت افزایش بهره وری و مدیریت در مصرف آب، ایجاد یک بستر قانونی برای مبادلات آبی و ایجاد یک شیوه جدید جهت ذخیره آب در آبخوان دشت قزوین از مهمترین نقاط قوت بازار سهم آب در استان قزوین است.

Print Friendly, PDF & Email