پیشینه غنی فرهنگ و هنر بندر عباس عامل اصلی ثبت جهانی شده است

شهردار بندرعباس با اشاره به پیشینه فرهنگی، اجتماعی و انسانی این شهر، گفت: اگر توانستیم در حوزه فرهنگی و اجتماعی شاخص‌ها را جمع‌بندی، به یونسکو ارائه کرده و عضو شبکه جهانی شویم، ریشه اصلی آن توانمندی‌های اصیل و قدیمی است.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، عباس امینی‌زاده عصر دیروز یکشنبه در آیین پلاک‌کوبی شهر خلاق بندرعباس که با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در محل برکه‌گرد برگزار شد، اظهار کرد: این محله معروف به برکه گرد و یکی از قدیمی‌‌ترین محلات شهر است که نماد شاخص آن، بنای تاریخی برکه گرد است.
وی افزود: این بنا با همت و همراهی و نگاه هوشمند در توسعه متوازن محلات، توسط شهرداری احیا و در کنار آن یک فرهنگسرا با هدف توسعه اهداف فرهنگی و اجتماعی احداث شده است.
شهردار بندرعباس ضمن تقدیر از همراهی همه بخش‌ها در پیوستن این شهر به شبکه جهانی شهرهای خلاق، گفت: مبنای این رخداد بزرگ، توانمندی اجتماعی، انسانی و فرهنگی است.
امینی‌زاده تصریح کرد: برخی تصور می‌کنند یک شهر باید صرفا از لحاظ فیزیکی توانمند باشد، در حالی وه از این مسئله مهمتر، توانمندی اجتماعی است.
این مقام مسئول در ادامه نیز عنوان کرد: اگر توانستیم در حوزه فرهنگی و اجتماعی شاخص‌ها را جمع‌بندی، به یونسکو ارائه کرده و عضو شبکه جهانی شویم، ریشه اصلی آن توانمندی‌های اصیل و قدیمی است.
امینی‌زاده با اشاره به سابقه ۵۰۰ ساله بندرعباس در حوزه بازرگانی بین المللی و داد و ستد کشورهای مختلق با این شهر، اظهار کرد: این مسئله نشان دهنده توان فرهنگی و اجتماعی بندرعباس است و بر همین اساس نیز سنت ها و آیین‌های متعددی در شهر داریم.
وی با اشاره به اهداف پیوستن بندرعباس به شبکه جهانی شهرهای خلاق از نظر یونسکو، تاکید کرد: اگر بخواهیم بر صنایع بزرگ تکیه کنیم، در کوتاه مدت به نتیجه نمی‌رسیم، اما برای داشتن شهر پایدار باید به موضوعات خرد توجه کنیم.
امینی‌زاده افزود: قصد داریم بر اساس یک برنامه منظم، صنایع دستی را به عنوان عامل محرک و توسعه در جامعه تقویت کنیم و در بخش اساسی پایداری شهر که اشتغال و تعلق خاطر مردم است، حرکت کنیم.
شهردار بندرعباس خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با همین نگاه و همراهی دستگاه‌های اجرایی مرتبط و همچنین سازمان‌های مردم‌نهاد و کارآفرینان، شاخص‌های مدنظر را پیش برد.
وی بیان کرد: بخش قابل توجهی از بودجه سال آینده شهرداری بندرعباس به فرهنگ، هنر، فعالیت‌های اجتماعی و خصوصا در حوزه شهر خلاق اختصاص یافته تا بتوان به شاخصه‌های مدنظر دست یافت.
امینی‌زاده گفت: یکی از برنامه‌ها این است که به کمک کارآفرینان، سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های مرتبط، کارگاه های آموزشی، تولیدی و عرضه صنایع دستی را دنبال کنیم.
وی اضافه کرد: به دنبال احیا و تقویت آیین‌های بومی و محلی هستیم و در این زمینه نیز با انجمن های مختلف فرهنگی و هنری جلسات مشترک داشته‌ایم و قرار است طبق هماهنگی صورت گرفته با اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان میزبان جشنواره ملی آیینی در بندرعباس باشیم.