×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Thursday, 30 November , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 12 خبر
ضرورت گفتمان سازی صحیح از خدمات عدلیه با تکیه بر جهاد تبیین/ ۵ ویژگی تور رسانه ای قوه قضائیه در استان هرمزگان

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، مجتبی قهرمانی در گفتگو با خبرنگاران، اصحاب رسانه و شرکت کنندگان در سومین تور نظارتی قوه قضاییه که با حضور ۶۰ نفر از خبرنگاران و ۴۵ رسانه کشور در استان هرمزگان در حال برگزاری است، با تقدیر و تشکر از تدبیر مرکز رسانه قوه قضاییه در این خصوص، اظهار کرد: اقدام رسانه‌ای به این شیوه و با این کمیت و کیفیت، در قوه قضاییه کم سابقه بوده و اکنون در استان هرمزگان، به عنوان سومین استان، در حال برگزاری است.

 

وی تصریح کرد: این تدبیر نو، ویژگی هایی دارد که آن را نسبت به دیگر اقدامات رسانه ای، خاص و متمایز کرده است.

 

رئیس کل دادگستری هرمزگان با تأکید برضرورت گفتمان سازی صحیح از خدمات عدلیه، حضور رسانه‌های مختلف با گرایش های سیاسی و اجتماعی و علایق و سلایق متفاوت در تور رسانه ای قوه قضاییه، تخصصی بودن این رویداد، توجه به مسائل مرتبط با عدالت اجتماعی، ارتباط آن با سیاست‌های راهبردی قوه قضائیه و ایجاد تصویر خوب رسانه‌ای از دستگاه قضا را پنج ویژگی مهم تور رسانه ای قوه قضاییه عنوان کرد.

 

وی همچنین با اشاره به آثار و برکاتِ تبیین گفت: تبیین، ارائه، اعلام و بهره برداری هوشمندانه از رشد، بلوغ و بالندگی قوه قضائیه، دارای آثار و برکاتی است که مهمترین آنها عبارتند از افزایش بالندگی نظام و انقلاب در نگاه مخاطبان و جهانیان، ایجاد شأن و جایگاه برای قوه قضائیه در داخل و خارج از کشور، افزایش اعتماد عمومی نسبت به نظام و قوه قضائیه، کاهش هجمه های داخلی و خارجی به قوه قضائیه،پذیرش بهتر احکام وتصمیمات قضایی، همراهی مردم جهت اجرای سیاست ها و دستیابی به اهداف خصوصاً مأموریت های سند تحول قضایی و ارتقای سطح اطمینان مردم از رعایت بی طرفی توسط قوه قضائیه.

 

قهرمانی با بیان اینکه برگزاری این تور رسانه ای ارتباط تنگاتنگی با سیاست های راهبردی قوه قضاییه دارد، افزود: برگزاری یک رویداد رسانه ای با این سطح و با حضور طیف وسیعی از خبرنگاران ۴۵ خبرگزاری، روزنامه و سایت خبری مهم کشور بیانگر عزم راسخ دستگاه قضایی به منظور عمل به منویات مقام معظم رهبری در خصوص تبیین عملکرد و ایجاد تصویر خوب رسانه ای از قوه قضاییه است.

 

وی افزود: چیزی که طی روزهای اخیر شاهد آن هستیم، تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر مرکز رسانه قوه قضاییه برای ایجاد شفافیت هر چه بیشتر و اطلاع‌رسانی مطلوب همراه با نقدپذیری، روشنگری و خصوصاً جهاد تبیین است.

 

رئیس کل دادگستری هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اعتبار قضایی و ارتباط آن با رسانه پرداخت و گفت: اعتبار قضایی همان اعتماد عمومی به دستگاه قضایی و عدلیه است و نوعی احساس درونی و ایمان قلبی است که جزء سرمایه‌های اجتماعی و ثروت ملی به حساب می‌آید.

 

وی اضافه کرد: در جهت ایجاد اعتبار قضایی هم رسانه می‌تواند کارکرد مثبت یا منفی داشته باشد و در مورد پرونده‌ها و امور مرتبط با دستگاه قضایی با وارونه جلوه دادن مسائل، به اعتبار قضائی آسیب وارد کند یا با اطلاع رسانی دقیق موجب تنویر افکار عمومی گردد.

 

قهرمانی گفت: در همین راستا ما مدعی هستیم که رشد و بلوغ قوه قضاییه به خوبی تبیین نشده است و محور اصلی این تبیین هم، رسانه است.

 

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان تأکید کرد: انقلاب شکوهمند اسلامی در طول این سال ها دستاوردهای گوناگون داشته است و ارکان مختلف حاکمیت و نظام، در حوزه های مختلف این دستاوردها را اعلام می کنند، که مایه مباهات و سربلندی مردم و افتخار در سطح بین المللی است.

 

وی بیان داشت: یقیناً قوه قضائیه نیز در گام اول انقلاب و در آستانه گام دوم، در شاخص های مختلف، هم نسبت به سال های اولیه انقلاب و هم در سطح جهانی به بلوغ و رشد قابل توجهی رسیده است که در مقایسه با سایر دستاوردهای انقلاب به این رشد و بلوغ قوه قضائیه، به نحو مقتضی توجه نشده یا حداقل در اطلاع رسانی، تبیین شاخص ها و استفاده مستقیم و غیر مستقیم از آثار بالندگی قوه قضائیه، بهره برداری کافی و مطلوب به عمل نیامده است.

 

مجتبی قهرمانی خاطر نشان کرد‌‌: قطعاً در شیوه اعلام، تبیین و اطلاع رسانی، استفاده از ابزار هنر و رسانه و هوشمندی و مهارت، ضروری است که این امر می تواند به عهده مرکز رسانه قوه قضائیه و با همکاری سازمان صدا و سیما و هنرمندان صورت گیرد.

 

وی افزود: البته این اقدام با توصیه های رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) مبنی بر « استفاده از شیوه های جدید و جذاب اطلاع رسانی و تبلیغی برای انعکاس حجم سنگین کارهای قضایی » و « ضرورت توجه به پیوست هنری اقدامات قوه قضائیه » نیز همخوانی دارد.

 

قهرمانی همچنین با تشریح برخی از شاخص هایی که می تواند در راستای تبیین رشد، بلوغ و بالندگی قوه قضائیه به آنها پرداخت، گفت: رشد عملکرد در حوزه های منابع انسانی، مدیریت و برنامه ریزی، آمار و فناوری اطلاعات، نظارت درون و برون سازمانی و مبارزه با فساد اداری، مبارزه با فساد صاحبان قدرت، ثروت و نفوذ اجتماعی، اقدامات حقوق بشری و مطابق با حقوق متهم و کرامت انسانی، اقدامات کمی و کیفی ساماندهی امور مرتبط با کارشناسی، رشد قوه قضائیه در زمینه تشکیلات قضایی و آیین دادرسی و اقدامات ناظر بر حقوق شهروندی متهمان را از جمله شاخص هایی است که پس از بررسی و مستند سازی می توان از آنها بهره مند شد.

 

رئیس کل دادگستری هرمزگان در پایان ضمن قدردانی و تشکر مجدد از حضور خبرنگاران در تور رسانه ای قوه قضاییه در استان هرمزگان، این گردهمایی را آغاز همکاری بیشتر و مؤثرتر دستگاه قضایی این استان با اصحاب رسانه برشمرد و ابراز امیدواری کرد که با استمرار این فعالیت‌ها و همکاری‌ها در جهت عمل به تأکیدات رهبر معظم انقلاب به منظور اطلاع رسانی مؤثر و مطلوب از دستاوردها و اقدامات دستگاه قضایی گام های بزرگی برداشته شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

wp-puzzle.com logo