ضرورت گفتمان سازی صحیح از خدمات عدلیه با تکیه بر جهاد تبیین/ ۵ ویژگی تور رسانه ای قوه قضائیه در استان هرمزگان

بندرعباس - رئیس کل دادگستری هرمزگان، حضور خبرنگاران با علایق و سلایق مختلف، تخصصی بودن، توجه به عدالت اجتماعی، حرکت در جهت راهبرهای دستگاه قضایی و ایجاد تصویر خوب رسانه ای از آن را پنج ویژگی مهم تور رسانه ای قوه قضاییه عنوان کرد. 

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، مجتبی قهرمانی در گفتگو با خبرنگاران، اصحاب رسانه و شرکت کنندگان در سومین تور نظارتی قوه قضاییه که با حضور ۶۰ نفر از خبرنگاران و ۴۵ رسانه کشور در استان هرمزگان در حال برگزاری است، با تقدیر و تشکر از تدبیر مرکز رسانه قوه قضاییه در این خصوص، اظهار کرد: اقدام رسانه‌ای به این شیوه و با این کمیت و کیفیت، در قوه قضاییه کم سابقه بوده و اکنون در استان هرمزگان، به عنوان سومین استان، در حال برگزاری است.

 

وی تصریح کرد: این تدبیر نو، ویژگی هایی دارد که آن را نسبت به دیگر اقدامات رسانه ای، خاص و متمایز کرده است.

 

رئیس کل دادگستری هرمزگان با تأکید برضرورت گفتمان سازی صحیح از خدمات عدلیه، حضور رسانه‌های مختلف با گرایش های سیاسی و اجتماعی و علایق و سلایق متفاوت در تور رسانه ای قوه قضاییه، تخصصی بودن این رویداد، توجه به مسائل مرتبط با عدالت اجتماعی، ارتباط آن با سیاست‌های راهبردی قوه قضائیه و ایجاد تصویر خوب رسانه‌ای از دستگاه قضا را پنج ویژگی مهم تور رسانه ای قوه قضاییه عنوان کرد.

 

وی همچنین با اشاره به آثار و برکاتِ تبیین گفت: تبیین، ارائه، اعلام و بهره برداری هوشمندانه از رشد، بلوغ و بالندگی قوه قضائیه، دارای آثار و برکاتی است که مهمترین آنها عبارتند از افزایش بالندگی نظام و انقلاب در نگاه مخاطبان و جهانیان، ایجاد شأن و جایگاه برای قوه قضائیه در داخل و خارج از کشور، افزایش اعتماد عمومی نسبت به نظام و قوه قضائیه، کاهش هجمه های داخلی و خارجی به قوه قضائیه،پذیرش بهتر احکام وتصمیمات قضایی، همراهی مردم جهت اجرای سیاست ها و دستیابی به اهداف خصوصاً مأموریت های سند تحول قضایی و ارتقای سطح اطمینان مردم از رعایت بی طرفی توسط قوه قضائیه.

 

قهرمانی با بیان اینکه برگزاری این تور رسانه ای ارتباط تنگاتنگی با سیاست های راهبردی قوه قضاییه دارد، افزود: برگزاری یک رویداد رسانه ای با این سطح و با حضور طیف وسیعی از خبرنگاران ۴۵ خبرگزاری، روزنامه و سایت خبری مهم کشور بیانگر عزم راسخ دستگاه قضایی به منظور عمل به منویات مقام معظم رهبری در خصوص تبیین عملکرد و ایجاد تصویر خوب رسانه ای از قوه قضاییه است.

 

وی افزود: چیزی که طی روزهای اخیر شاهد آن هستیم، تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر مرکز رسانه قوه قضاییه برای ایجاد شفافیت هر چه بیشتر و اطلاع‌رسانی مطلوب همراه با نقدپذیری، روشنگری و خصوصاً جهاد تبیین است.

 

رئیس کل دادگستری هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اعتبار قضایی و ارتباط آن با رسانه پرداخت و گفت: اعتبار قضایی همان اعتماد عمومی به دستگاه قضایی و عدلیه است و نوعی احساس درونی و ایمان قلبی است که جزء سرمایه‌های اجتماعی و ثروت ملی به حساب می‌آید.

 

وی اضافه کرد: در جهت ایجاد اعتبار قضایی هم رسانه می‌تواند کارکرد مثبت یا منفی داشته باشد و در مورد پرونده‌ها و امور مرتبط با دستگاه قضایی با وارونه جلوه دادن مسائل، به اعتبار قضائی آسیب وارد کند یا با اطلاع رسانی دقیق موجب تنویر افکار عمومی گردد.

 

قهرمانی گفت: در همین راستا ما مدعی هستیم که رشد و بلوغ قوه قضاییه به خوبی تبیین نشده است و محور اصلی این تبیین هم، رسانه است.

 

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان تأکید کرد: انقلاب شکوهمند اسلامی در طول این سال ها دستاوردهای گوناگون داشته است و ارکان مختلف حاکمیت و نظام، در حوزه های مختلف این دستاوردها را اعلام می کنند، که مایه مباهات و سربلندی مردم و افتخار در سطح بین المللی است.

 

وی بیان داشت: یقیناً قوه قضائیه نیز در گام اول انقلاب و در آستانه گام دوم، در شاخص های مختلف، هم نسبت به سال های اولیه انقلاب و هم در سطح جهانی به بلوغ و رشد قابل توجهی رسیده است که در مقایسه با سایر دستاوردهای انقلاب به این رشد و بلوغ قوه قضائیه، به نحو مقتضی توجه نشده یا حداقل در اطلاع رسانی، تبیین شاخص ها و استفاده مستقیم و غیر مستقیم از آثار بالندگی قوه قضائیه، بهره برداری کافی و مطلوب به عمل نیامده است.

 

مجتبی قهرمانی خاطر نشان کرد‌‌: قطعاً در شیوه اعلام، تبیین و اطلاع رسانی، استفاده از ابزار هنر و رسانه و هوشمندی و مهارت، ضروری است که این امر می تواند به عهده مرکز رسانه قوه قضائیه و با همکاری سازمان صدا و سیما و هنرمندان صورت گیرد.

 

وی افزود: البته این اقدام با توصیه های رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) مبنی بر « استفاده از شیوه های جدید و جذاب اطلاع رسانی و تبلیغی برای انعکاس حجم سنگین کارهای قضایی » و « ضرورت توجه به پیوست هنری اقدامات قوه قضائیه » نیز همخوانی دارد.

 

قهرمانی همچنین با تشریح برخی از شاخص هایی که می تواند در راستای تبیین رشد، بلوغ و بالندگی قوه قضائیه به آنها پرداخت، گفت: رشد عملکرد در حوزه های منابع انسانی، مدیریت و برنامه ریزی، آمار و فناوری اطلاعات، نظارت درون و برون سازمانی و مبارزه با فساد اداری، مبارزه با فساد صاحبان قدرت، ثروت و نفوذ اجتماعی، اقدامات حقوق بشری و مطابق با حقوق متهم و کرامت انسانی، اقدامات کمی و کیفی ساماندهی امور مرتبط با کارشناسی، رشد قوه قضائیه در زمینه تشکیلات قضایی و آیین دادرسی و اقدامات ناظر بر حقوق شهروندی متهمان را از جمله شاخص هایی است که پس از بررسی و مستند سازی می توان از آنها بهره مند شد.

 

رئیس کل دادگستری هرمزگان در پایان ضمن قدردانی و تشکر مجدد از حضور خبرنگاران در تور رسانه ای قوه قضاییه در استان هرمزگان، این گردهمایی را آغاز همکاری بیشتر و مؤثرتر دستگاه قضایی این استان با اصحاب رسانه برشمرد و ابراز امیدواری کرد که با استمرار این فعالیت‌ها و همکاری‌ها در جهت عمل به تأکیدات رهبر معظم انقلاب به منظور اطلاع رسانی مؤثر و مطلوب از دستاوردها و اقدامات دستگاه قضایی گام های بزرگی برداشته شود.